Znane i nieznane symbole Portugalii. Czyli historia Koguta z Barcelos i inne

Z czym kojarzy się Portugalia? Z czego słynie Portugalia? Jakie są symbole Portugalii? Wiecie, znacie? Ten piękny kraj czeka, kiedy Cię oczarować. A uwierz, ma czym. Przyroda, miasta i miasteczka, kultura i historia…

Portugalia symbole narodowe

Portugalia symbole narodowe, jakie są? Co nimi jest? A może to, to samo, z czym kojarzy się Portugalia, kiedy o niej myślisz? Sprawdźmy!

 • herb: 5 niebieskich tarcz ze srebrnymi kołami ułożonych w formie krzyża na srebrnej tarczy, z zewnętrznym czerwonym polem, na którym znajduje się 7 złotych zamków, umieszczony na wizerunku tzw. strefy armilarnej.
 • hymn. Jest to tzw. “Portugalka”, inaczej zwany “Pieśnią Portugalii”.
 • flaga. Jest to prostokąt podzielony na 2 pionowe pasy w kolorach zielonym i czerwonym, na złączeniu tych pasów znajduje się herb kraju.
  Są to symbole Portugalii uznawane za te oficjalne i zarazem też te, które są najmocniej kojarzone z tym krajem.

Kogut – symbol Portugalii

Kogut – symbol Portugalii? Naprawdę? Tak, to nie jest z naszej strony żart. Kogut z Barcelos jest właśnie tym kogutem – symbolem Portugalii. To jeden z najważniejszych symboli Portugalii, obecny na pocztówkach, obrazkach, a także często przedstawiany w postaci figurek. Przypuszczamy, że gdyby zadać miejscowym pytanie brzmiące: “Portugalia, z czego słynie?”. Padłby wówczas, że z koguta!Wiąże się z nim stara portugalska legenda, zresztą jest to także coś godnego odnotowania w kategorii ciekawostki o Portugalii. Ale wracając do samej legendy. Głosi ona, że pewnego razu w miasteczku Barcelinhos ktoś popełnił przestępstwo, ale mieszkańcy nie mogli ująć jego sprawcy. Jakiś czas później do miejscowości przybył pobożny pielgrzym, który zatrzymał się w pobliskim zajeździe. W wyniku donosu nieżyczliwej osobom został oskarżony o dokonanie niepopełnionego przestępstwa i skazany na powieszenie. Pielgrzym bronił się mówiąc o swojej niewinności. Powiedział też, że na dowód czystość swojego serca kogut, którego jadł w czasie sędzia, ożyje i zapieje o świcie. Nikt nie wierzył w słowa skazańca, lecz ku zdziwieniu wszystkich ptak ożył, obrósł w pióra i energicznie zapiał. Pielgrzym odzyskał wolność, a wydarzenia z Barcelos uznano za cud. Legenda ta urosła w ten sposób do rangi symbolu uczciwości i prawdomówności. W temacie ciekawostki o Portugalii, a także symbole Portugalii to niewątpliwie jedna z tych rzeczy, której nie może zabraknąć, aby w pełni przedstawić to, z czego najbardziej słynie tej kraj.

Portugalia symbole

Z czego słynie Portugalia? Wymieniliśmy ją już przy symbolach narodowych, ale uważamy, że zasługuje na to, aby poświęcić jej trochę więcej miejsca. W temacie Portugalia – symbole, to obowiązkowy punkt. A zatem? Flaga Portugalii – podstawowa wizytówka tego kraju, naszpikowana symbolami (jeśli interesują was rzeczy z kręgu Portugalia ciekawostki, warto się tu zatrzymać). Zauważyć możemy na niej:

 • pięć tarcz – czy wiedzieliście, że symbolizują pięć arabskich dowódców pokonanych w bitwie pod Ourique?
 • wewnątrz każdej tarczy znajdują się znaki, które przedstawiają rany Jezusa Chrystusa,
 • wokół tarcz widzimy siedem zamków – historycy czą, że jest to symbol rodu księżnej Beatriz, którą poślubił król Alfonso II,
 • złota kula z kolei nazywa się fachowo sferą armilarną – jest ona przyrządem astronomicznym i nawigacyjnym, który pomagał Portugalczykom w wielkich odkryciach geograficznych,
 • pozostały jeszcze kolory flagi. Zielony symbolizuje nadzieję, czerwony natomiast odwagę i krew mieszkańców Portugalii, przelaną w obronie ojczyzny.

Zobaczcie jeden symbol, a ile rzeczy dotyczących tematu Portugalia – ciekawostki, prawda?

Z czego słynie Portugalia?

Dalej drążysz temat – Portugalia, z czego słynie? Może być to wymienione w temacie “Portugalia symbole”, ale i też “Sport” czy “Ciekawostki”.A o czym mowa? O piłce nożnej – dlaczego jest symbolem Portugalii? Otóż, ta dyscyplina sportu cieszy się w tym państwie ogromną popularnością, zwłaszcza, że rodzimi przedstawiciele piłki nożnej grają w największych potęgach na świecie.Wystarczy wspomnieć o Cristianie Ronaldo, który na co dzień występuje w koszulce Real Madryt. Jako bożyszcze młodych piłkarzy oraz nastolatek, potrafi przyciągnąć przed telewizory tłumy ludzi.Podobny szał wzniecał niegdyś Luis Figo. Jednakże popełnił katastrofalny błąd – przeszedł z FC Barcelona do Real Madryt. Ci, którzy nie interesują się piłką nożną muszą wiedzieć, że kibice obu klubów nie znoszą się. Kiedy więc Figo wybrał ten znienawidzony przez Katalończyków zespół, stracił swoją ogromną reputację.

Portugalia ciekawostki

Mieliśmy okazję zgłębić temat “Portugalia symbole”. A co jeszcze można dodać, ale z kręgu “ciekawostki Portugalia”?

 • Czy zdawałeś sobie sprawę, że to właśnie tu znajduje się najdłuższy most na Starym Kontynencie? To Most Vasco Da Gama w Lizbonie. Uwaga, ma 17 km długości!
 • Miałeś świadomość, że do tego państwa należy “Pływający Ogród Adriatyku”, jak zwykło określać Wyspę Maderę?
 • Wpadłbyś na pomysł, że Portugalczycy produkują najwięcej wyrobów z korka na naszej planecie?
 • Jeśli dobrze przykładałeś się do lekcji historii w szkole zapewne może pamiętasz, że dawno temu niemal połowa Nowego Świata należała do niej.

Oczywiście w temacie ciekawostki Portugalia moglibyśmy stworzyć bardzo, bardzo długą listę. Potraktujcie jednak nasze przykłady jako źródło inspiracji do dalszego odkrywania tego fascynującego państwa.