TOP 3 symboli Słowenii

Postojna

Najbardziej oblegane miejsce przez turystów. Jest to jaskinia, która znajduje się w okolicach miasta Postojna. Przewodnicy wycieczek tłumaczą ciekawskim, że podziemne korytarze ciągną się na blisko 20 kilometrów. Jednakże trasa turystyczna obejmuje jedynie 5,5 kilometra, co zajmuje około 1,5 godziny. Dlaczego tak szybko? Przez jaskinię przebiega bowiem 4-kilometrowa kolejka elektryczna. Resztę trasy pokonuje się już pieszo. Postojna znana jest z tego, że posiada kilka wielkich sal, w których można zaobserwować piękne stalaktyty, stalagmity oraz całe kolumny skalne. Ciekawostka: w tej jaskini panuje stała temperatura wynosząca +8 °C.

Letalnica

Zna ją zapewne każdy fan skoków narciarskich na świecie, a już na pewno w Polsce. Druga, największa skocznia mamucia na całym globie. Leży w Alpach Julijskich, a dokładniej w dolinie Planica (Słowenia). Skocznię zaprojektował w latach 30. ubiegłego wieku słoweński inżynier Stanko Bloudek. Zbudował na początku obiekt, na którym skoczkowie mieli skakać ponad 80 metrów – wtedy były to naprawdę spore odległości. Po śmierci inżyniera postanowiono jednak zmodernizować skocznię, na większą oczywiście. Tak oto doczekaliśmy się 185 metrowej konstrukcji, na której dało się wyśrubować rekord aż 239 metrów! Dokonał tego w 2005 roku Norweg Bjørn Einar Romøren. Jednakże, to nie koniec dalekich lotów – skocznia jest właśnie modernizowana. Dzięki temu zawodnicy mogą oddać nawet 260-metrowe skoki. Fani tego sportu na pewno nie mogą się doczekać końca prac.

Zamek Bled

Jeden z najważniejszych symboli Słowenii. Budowla ma już 1000 lat i co roku przyciąga tysiące turystów. Pierwsze wzmianki o zamku pojawiają się w 1011 roku, a historycy tłumaczą, że nazywał się wtedy castellum Veldes. Zabytek wznosi się na wysokiej, 130-metrowej skale, pod którym znajduje się jezioro. Chyba bardziej malowniczego miejsca nie da się wyobrazić. Mało brakowało, a z zamku zostałaby tylko ruina. W 1947 roku wybuchł tam pożar dachu, który strawił sporą część budynku. Na szczęście trzy lata później przystąpiono do renowacji zabytku, który do dzisiaj może się cieszyć stałym zainteresowaniem turystów.