TOP 3 symboli Serbii

Święty Sawa

Był pierwszym serbskim arcybiskupem, świętym Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Przez mieszkańców uważany za ojca całego narodu, który stanowi zarazem symbol państwa. Święty Sawa urodził się w 1175 lub 1176 roku. Na początku nazywał się Rastko – od rosyjskiego odpowiednika Rościsława. Mając 15 lat został księciem humskim, ale po niecałych dwóch latach zrezygnował z tego urzędu na rzecz zakonu znajdującego się na górze Athos. Ludzie uznawali go za świętego już za życia. Sawa oprócz spraw duchowych, był również twórcą serbskiej literatury. Tłumaczył typikony (reguły), pisał żywoty świętych oraz zbiory praw. Kilka lat po śmierci został kanonizowany na świętego i stał się patronem wszystkich Serbów. Każdy mieszkaniec tego kraju musi znać tą postać – w przeciwnym razie nie jest Serbem.

Belgrad

Największe miasto w Serbii, które jest jej stolicą od 1878 roku. Belgrad to jedno z najstarszych miast Europy – jego historia sięga ponad 7000 lat wstecz! Te tereny były już zamieszkane w epoce paleolitu, co tłumaczą liczne wykopaliska archeologiczne. W jednej z jaskiń znajdującej się w dzielnicy Czukarica, natrafiono na szczątki ludzkie (kości i czaszki neandertalczyków). Belgrad jest bardzo prężnie rozwijającą się stolicą Europy, zarówno pod względem gospodarczym, jak i kulturalnym przemysłowym czy sportowym. Co roku przyciąga swoim pięknem oraz zabytkami tysiące turystów. Największe miasto Serbii uchodzi też za jedno z najbardziej „imprezowych” miejsc na świecie. Belgrad nigdy nie śpi!

Nikola Tesla

Geniusz serbskiego pochodzenia, inżynier, wynalazca oraz autor prawie 300 patentów. Wymyślił np. radio, baterię słoneczną, prądnicę prądu przemiennego, silnik elektryczny, transformator czy świetlówkę. Mało kto dzisiaj pamięta ale ten człowiek jako pierwszy skonstruował urządzenia sterowane drogą radiową. Błędne natomiast jest przekonanie, że był to Włoch Guglielmo Marconi, który podebrał pomysł Tesli na budowę radia. Bez genialnego Serba nie „przerzucalibyśmy” dzisiaj pilotem kanałów telewizyjnych. Stworzył nawet pierwszego mobilnego robota i to wszystko działo na przełomie XVIII i XIX wieku. Mieszkańcy Serbii traktują Teslę jak symbol, bohatera narodowego. W samym tylko ich kraju można spotkać wiele pamiątek, czy form uczczenia naukowca. W Belgradzie np. znajduje się Muzeum Nikoli Tesli oraz lotnisko z jego imieniem.