TOP 3 symboli Półwyspu Arabskiego

Ropa naftowa – nazywana czarnym złotem Bliskiego Wschodu. Podstawa gospodarki Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nad złożami ropy naftowej panują szejkowie, którzy ustalają ceny eksportu. Natomiast w samych krajach na Półwyspie Arabskim ropa kosztuje zaledwie kilka gorszy, nawet mniej niż litr wody. Ceny czarnego złota są jednak zależne od sytuacji gospodarczo-politycznej na świecie. Weźmy za przykład wojnę w Iraku (2003 rok). Koszt baryłki powędrował w tym czasie do góry, co przełożyło się na ogólne ceny paliw na międzynarodowym rynku.

Mahomet – prorok islamu i największa postać świata arabskiego. Czczony jako druga najważniejsza postać tuż po Allahu (Bogu). Założyciel drugiej co do wielkości religii, która rozpoczęła się od małej wspólnoty muzułmańskiej. Mahomet, a właściwie Muhammad miał pewnej nocy około 610 roku doznać objawienia, które dało początek jego misji. Mieszkańcy pobliskiej Mekki nie przejawiali zbytnim zainteresowaniem relacji Mahometa, w przeciwieństwie do Medyny. Potem historia potoczyła się już własnym tokiem. Prorok jest uznawany przez miliony muzułmanów za wysłannika Allaha, ale obowiązuje surowy zakaz publikowania podobizny Mahometa.

Burdż Chalifa – najwyższy wieżowiec na świecie (829 metrów). Znajduje się w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego budowa zakończyła się w 2009 roku, a całkowity koszt pochłonął 1,5 miliarda dolarów. Jak tłumaczyli architekci, wygląd drapacza chmur nawiązuje do kwiatu pustyni oraz ogólnej architektury islamu, przez co budynek wygląda smukle i zjawiskowo. Co ciekawe, najniższe piętra wieży przeznaczono na hotel. Jego wystrojem zajął się znany projektant mody – Giorgio Armani. Burdż Chalifa symbolizuje potęgę gospodarczą państw arabskich i ogromny przepych, jakim się otaczają.