Top 3 Symboli Niemiec

Z czym kojarzą się Niemcy?

Jakie są rzeczy związane z Niemcami, które przychodzą Ci natychmiast do głowy? Niemcy – z czym Ci się kojarzą? Niemcy – z czego słyną? Symbole Niemiec mogą przybierać wiele form – być związane z atrakcjami turystycznymi, miejscami pamięci historycznej, ale odnosić się do sławnych postaci z dziejów naszych sąsiadów.Co decyduje o tym, że określone charakterystyczne rzeczy w Niemczech są tym, z czego słyną Niemcy i zarazem stały się tym, co określamy jako symbole Niemiec? Czynników jest wiele, ale zawsze ma to związek z tym, co miało i ma największy wpływ na kulturę i historię.

Symbole narodowe

Flaga: prostokąt podzielony na trzy jednakowej wielkości pasy w kolorach czarnym, czerwonym i złotym,
herb: zobaczymy na nim czarnego orła na złotej tarczy z głową odwróconą w prawo, z dziobem i szponami w kolorze czerwonym,
hymn – po polsku “Pieśń Niemiec” lub “Pieść Niemców”, po niemiecku znany jako “Das Lied der Deutschen” lub “Das Deutschlandlied”.W temacie: Niemcy – symbole narodowe wymieniamy jedynie 3 rzeczy, ale nie będziemy mu zamieszczali wielu innych, które mocno kojarzą się z tym państwem i na pewno wiele osób uznaje je za symbole Niemiec.


Niemcy symbole Symbole Niemiec uznawane powszechnie za najbardziej popularne to Brama Brandenburska, Mur Berliński i osoba Alberta Einsteina. Rzeczy związane z Niemcami, a także postaci, które od razu kojarzymy z tym krajem, jest o wiele, wiele więcej.Z czym kojarzą się Niemcy Tobie? Być może z Berlinem i Wyspą Muzeów, Poczdamem czy Bawarią. Komuś innemu z Alpami, nartami i słynnymi skoczkami narciarskimi. Jeśli pomyślimy nad tematem – Niemcy, z czego słyną – na myśl przychodzi nam dobrze prosperująca gospodarka, ale i Goethe, którego twórczość znają nawet Ci, którzy niezbyt przepadają za twórczością literacką.Niemcy, z czym się kojarzą? Ponadto na myśl przychodzi Ci na pewno słynny na cały świat Oktoberfest czy Górna Dolina Środkowego Renu, w której dosłownie roi się od zamków.A skoro przy zamkach jesteśmy… charakterystyczne rzeczy w Niemczech to właśnie tego typu budowle, które przenoszą nas niemal do środka baśni, tym samym sprawiając, że możemy odnieść wrażenie, że magia naprawdę istnieje.Niemcy, symbole, a raczej symbol to także Bajkowy Zamek słynnego Szalonego Króla. Neuschwanstein, bo to o nim mowa na pewno jest jedną z rzeczy, które wymienia każdy z nas odpowiadając na pytanie, z czego słyną Niemcy. Zresztą budynek ten zainspirował samego Walta Disneya to stworzenia zamku dla Śpiącej Królewny, ten zresztą jest dziś symbolem każdego Disneylandu.Niemcy, symbole, które zna każdy z nas:

Brama Brandenburska – ogromna zabytkowa budowla w stolicy Niemiec, Belinie. Jeden z najbardziej charakterystyczny symboli tego kraju, który wymieniany jest w niemal każdym zestawieniu pod tytułem “Niemcy, charakterystyczne rzeczy”. Budowla powstała w 1791 roku i nosiła w tym czasie nazwę „Brama Pokoju”. Zbudowaną ją w stylu wczesnoklasycystycznym na wzór antycznego akropolu ateńskiego. Filary zdobią postacie z mitologii greckiej, jak np. Herkules, Mars, Minerwa. Brama Brandenburska została uszkodzona podczas II wojny światowej – zniszczenia dokonali… żołnierze Niemieccy. Jak potem tłumaczyli, ktoś na szczycie budowli zawiesił czerwoną flagę armii Związku Radzieckiego, która codziennie zajmowała kolejne metry Berlina. Bramę zrekonstruowano w 1957 roku. Wizerunek tego zabytku znajduje się na niemieckich rewersach monet 10, 20 i 50 eurocentów. Brama to także symbol zjednoczenia państwa niemieckiego.

Mur Berliński – symbol zimnej wojny oraz podziału Niemiec na osobne kraje, a także powtarzający się element niemal każdego zestawienia brzmiącego “Niemcy – charakterystyczne rzeczy”. Berlin został po II wojnie światowej podzielony, zgodnie z postanowieniami konferencji w Jałcie na cztery strefy okupacyjne należące do Amerykanów, Francuzów, Brytyjczyków i Rosjan. W wyniku konfliktów między zachodem, a wschodem, Związek Radziecki zdecydował się na budowę muru, który rozdzielił rodziny, przyjaciół i bliskich sobie ludzi na 28 lat. Dla berlińczyków była to osobista tragedia oraz akt w ogóle niezrozumiały. Przejście graniczne było bardzo dobrze strzeżone przez wartowników NRD, a wielu ludzi zostało zabitych podczas prób przedostania się do Berlina Zachodniego. Szacuje się, że życie straciło 136-238 osób. Mur został zburzony w 1989 roku.

Albert Einstein – niemiecki fizyk pochodzenia żydowskiego. Jeden z największych umysłów naszych czasów, który stworzył ogólną i szczególną teorię względności (E=mc2), teorię światła oraz odkrywca emisji wymuszonej. Nagrodę Nobla otrzymał w 1921 roku, ale nie za najbardziej znane osiągnięcie tylko wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Przebywając za granicą w 1933 roku dowiedział się, że Adolf Hitler doszedł do władzy – już nie powrócił do kraju, a zamieszkał w USA. Choć Einstein urodził się w niemieckim mieście Ulm, uważał się raczej za bezpaństwowca. Jak tłumaczył, wolał być przeciwko przypisywaniu jego osiągnięć przez jakiekolwiek państwo. Rząd III Rzeszy pozbawił go nawet niemieckiego obywatelstwa, niemniej ten genialny naukowiec urodził się właśnie za naszą zachodnią granicą.