Brainstorm
Łotewski zespół muzyczny, grający rocka. Właściwie nazywa się Prāta Vētra, ale jak tłumaczyli członkowie kapeli – zdecydowali się używać angielskojęzycznej nazwy dla celów promocyjnych. O Brainstorm zaczęło być głośno w 2000 roku, kiedy kapela zajęła trzecie miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji. Ich piosenka „Maby” podbiła serca wielu słuchaczy w całej Europie. Jednakże, mało kto wie, że Prāta Vētra gustowała początkowo w ciężkich, rockowych klimatach. Zespół wydał dotychczas 11 albumów, trzy ostatnie zostały nagrane w dwóch wersjach językowych – łotewskiej i angielskiej. W 2004 roku doszło do tragedii. Basista Brainstorm Gundars Mauševics zginął w wypadku samochodowym. Od tego czasu grupa gra w czteroosobowym składzie.
Zamek Kawalerów Mieczowych w Rydze
Budowla powstała prawie 700 lat temu (1353 rok) i była w dawnych czasach główną siedzibą zakonu kawalerów mieczowych w Inflantach. Zamek został jednak zburzony przez mieszkańców Rygi w 1484 roku, ale po porozumieniu z zakonnikami mieli go odbudować w sześć lat. Przebudowa obiektu trwała jednak znacznie dłużej (1515 roku), ale otrzymała ona nowe, szerokie baszty. W czasach, kiedy Inflanty znajdowały się pod panowaniem państwa Polskiego, rezydowali w nim namiestnicy króla, a nawet sam Stefan Batory. Obecnie Zamek Kawalerów Mieczowych stanowi rezydencję prezydenta Łotwy oraz instytucji muzealnych.
Swastyka, sierp i młot
Łotwa przez długi czas nie sankcjonowała zapisów prawnych zabraniających posługiwania się symbolami państw totalitarnych. Zrobiła to dopiero 12 kwietnia 2013 roku. Od tamtego czasu swastyka oraz sierp i młot stały się nielegalne. Jednakże w listopadzie 2013 roku, przed meczem hokejowym Dinamo Ryga – Jugrę Chanty-Mansyjsk doszło do skandalicznej sytuacji. Łotewscy żołnierze na tafli lodu ułożyli z flag swojego kraju swastykę. Rosjanie podnieśli krzyk, ale Łotysze tłumaczyli, że ten symbol jest stałym elementem ich kultury. Mieli rację. Zresztą swastyka przed krwawymi rządami nazistów oznaczała szczęście i moc.