Cepeliny – w Polsce nazywa się je kartaczami. Jest to potrawa regionalna, bardzo popularna na Litwie. Uchodzi nawet za produkt narodowy. Wyglądem przypomina elipsę albo kulę z masy ziemniaczanej. W środku potrawy znajduje się przyprawione mięso mielone z czosnkiem, albo do wyboru – kapusta, grzyby lub ser. Smakosze doceniają aromat cepelinów i tłumaczą, że posiadają ten niepowtarzalny, rozpływający się w ustach smak. Potrawę spotkamy również na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Do kupienia w praktycznie każdym miejscu na Litwie.
Wilno – prawdziwa perła całego kraju. Jest to największe miasto w krajach nadbałtyckich, główny ośrodek gospodarki, kultury, przemysłu i nauki na Litwie. Jako ośrodek religijny posiada ponad 40 kościołów wyznania rzymskokatolickiego (w tym sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej), 20 cerkwi, świątynie protestanckie oraz trzy synagogi. Kiedyś w Wilnie istniał nawet meczet. Stolica Litwy była bardzo popularna wśród wielkich polskich uczonych i artystów. Z miastem byli związani m.in. Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Joachim Lelewel czy Piotr Skarga. Wiele obiektów tam się znajdujących, zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wilno to obowiązkowy punkt każdej wycieczki turystycznej po Litwie.
Góra Krzyży – bardzo charakterystyczne miejsce, które wyróżnia Litwę na tle innych państw europejskich. Góra Krzyży jest wzgórzem, na którym postawiono w 1430 roku kaplicę – to pamiątka symbolizująca przyjęcie chrztu przez Żmudzinów. Wraz z upadkiem powstania listopadowego (1831 rok) ludzie zaczęli przynosić w to miejsce krzyże, robią to po dziś dzień. Nowe krzyże są wieszane albo stawiane – często w miejsce istniejących już symboli religijnych. Badacze nie są nawet w stanie określić ile dokładnie znajduje się tam krucyfiksów. Mówi się, że samych stojących jest około 50 tysięcy. Jednakże jak tłumaczą znawcy, liczba przedmiotów położonych czy podwieszonych może przekraczać 150 tysięcy!