TOP 3 symboli Kazachstanu

Borat – o ironio, to właśnie ten fikcyjny dziennikarz z Kazachstanu stał się w pewnym sensie symbolem tego państwa. W jaki sposób? Już tłumaczymy. Borata stworzył brytyjski satyryk Sacha Baron Cohen. Jak wygląda ten jegomość? Ma włosy zapuszczone „na trwałą”, posiada bujny wąs i ubiera się w znoszone, jasne garnitury. Jest antysemitą, chamem, człowiekiem bez kultury i jakiejkolwiek ogłady. Przekonać się o tym mogliśmy w filmie pt. „Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej”. Każdy, kto oglądał tą produkcję, od razu skojarzy sobie jego charakterystyczne zachowanie i mowę. Film spotkał się licznymi kontrowersjami, a nawet cenzurą ze strony rosyjskiej. Cohen ukazał w nim Kazachów jako biednych i zacofanych ludzi. Sam kraj aż kipi od slumsów, prostytutek oraz ludzi mało mądrych. O dziwo, Borat nie tyle, co zrobił reklamę Kazachstanowi, co o kraju zrobiło się głośno na świecie.

Testy broni jądrowej – kraj ten za czasu Związku Radzieckiego służył jako arena do ćwiczeń bomb atomowych. W Kazachstanie znajdują się bowiem olbrzymie pustynie, na których raz za razem wybuchały ogromne ilości energii połączone z promieniotwórczymi pierwiastkami. Efekty tych ćwiczeń były przerażające – w wielu regionach wzrosła liczba zachorowań na raka i licznych mutacji. Z kolei leżące tam Jezioro Aralskie zaczęło wysychać, a strefa skażenia sięga aż do granic z Chinami. Po rozpadzie ZSRR ekolodzy odetchnęli z ulgą – tamtejszy ekosystem powoli wraca do normy.

Akyn – osoba podobna nieco do barda. Jest to ludowy poeta i pieśniarz zarazem. Swoje utwory wykonuje przy pomocy tradycyjnego instrumentu muzycznego – dombra. Akyni byli bardzo popularni w Kazachstanie. Uczestniczyli oni w zawodach ajtys, w czasie których prezentowali publiczności swoje zdolności poetycko-muzyczne. Akyni zniknęli na początku ubiegłego wieku. Jak tłumaczą historycy, do najważniejszych akynów zaliczno np. Machambeta Utemisowa (1804—1846) oraz Dżambuła Dżabajewa (1846—1945.