Osioł kataloński – najpopularniejszy symbol Katalonii. Parafrazując polskiego klasyka: osioł jaki jest, każdy go widzi. Jednakże zwierzęta wywodzące się z tamtego regionu Hiszpanii są większe od pozostałych swoich krewniaków. Charakteryzują się dłuższym, przeważnie kasztanowym lub rudym futrem. Mierzą nawet 160 wysokości oraz żyją około 20 lat. Dlaczego jednak osioł kataloński stał się symbolem tego narodu? Katalończycy mają na to wytłumaczenie. Przede wszystkim ten gatunek zwierzęcia jest zagrożony wyginięciem – tak samo jako język i kultura katalońska. Po drugie jest jakoby uosobieniem cech mieszkańców, a więc wytrzymałości, pracowitości i oczywiście uporu. W taki oto sposób osiołek stał się symbolem Katalonii umieszczanym na wielu produktach w tym regionie kraju.
Sagrada Família – pełna nazwa z katalońskiego „Świątynia Pokutna Świętej Rodziny”. Aż dziw bierze, że ten kościół w stylu secesyjnym nie został jeszcze ukończony. Jego budowa zaczęła się w 1882 roku, a charakterystyczny wygląd zaprojektował Antoni Gaudi. Jednakże w ciągu kolejnych 40 lat cały czas coś zmieniał w planach, udoskonalał lub całkowicie zmieniał początkowe założenia. Konstrukcja nabrała kształtu w 1920 roku, kiedy zakończono prace z strzelistymi wieżami. Jednakże znany architekt zginął sześć lat później pod kołami tramwaju. Przez swój oryginalny wygląd do dziś budowla nie została ukończona. Dodajmy, że II wojna światowa i wojna domowa w Hiszpanii też zrobiła swoje. Przewiduje się, że koniec prac nad Sagrada Família nastąpi dopiero na przełomie lat 2026-2028!
FC Barcelona – nie ma chyba drugiego tak utytułowanego klubu piłkarskiego jak drużyna ze stolicy Katalonii. Barça – bo tak nazywają ją w skrócie kibice, została założona w 1899. Od tamtego czasu klub zgarnął od groma nagród: 22 mistrzostwa Hiszpanii, 26 Pucharów Króla Hiszpanii, cztery Puchary Europy, cztery Superpuchary Europy czy dwa Klubowe Mistrzostwa Świata, które dzisiaj nazywa się Pucharami Interkontynentalnymi. Stadion FC Barcelony nazywa się Camp Nou i może pomieścić około 100 tys. widzów. Chcecie wiedzieć, kto ze znanych piłkarzy grał w Barcie? Już tłumaczymy.
Byli to np. Diego Maradona, Ronaldo, Johan Cruijff, Thierry Henry czy Luis Figo. Jeżeli chcemy zamieszkać w Katalonii, koniecznie musimy kibicować temu klubowi.