TOP 3 symboli Islandii

Björk – a właściwie Björk Guðmundsdóttir. Piosenkarka z Islandii, kompozytorka, aktorka – najbardziej znana Islandka na świecie. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła już w wieku 11 lat (1976 rok), ale pierwsze sukcesy zaczęła odnosić w 1988 za sprawą albumu Life’s Too Good zespołu The Sugarcubes Ammæli, do którego należała. Kapela wraz z Björk zdobyła międzynarodowy rozgłos, jednakże w 1992 roku doszło do spięć w grupie i zdecydowano się na jej rozwiązanie. Björk rozpoczęła karierę solową. Jej współpraca z producentem Nellee Hooperem (pracował wraz z Massive Attack) przyniosła wokalistce jeszcze większe sukcesy. Jej takie albumy jak: Homogenic, Vespertine czy Volta uplasowały ją na szczytach list przebojów oraz zdobyły uznanie krytyków.

Hangikjöt – potrawa narodowa w Islandii serwowana przeważnie w czasie świąt Bożego Narodzenia. Ten islandzki przysmak składa się z wędzonej/gotowanej jagnięciny lub baraniny podawanej na talerzu w plasterkach z ziemniakami, sosem i zielonym grochem. Najsmaczniejszy hangikjöt pochodzi z mięsa jagnięcego. Przed samym wędzeniem musi ono jeszcze poleżeć kilka dni w specjalnej solance. Mięso następnie przecedzamy i wieszamy w wędzarni. Jak zawsze tłumaczą Islandczycy, musi być ono różowawe i mieć charakterystyczny wędzony smak. Potrawa jest tak kusząca, że mieszkańcy wyspy jedzą ją znacznie częściej niż od wielkiego dzwonu. Danie stało się nawet popularne w niektórych rejonach Wielkiej Brytanii.

Reykjavík – stolica kraju, a zarazem największe miasto Islandii. Ciekawostka: Reykjavík jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą świata. Mieszka tam jedynie 120 000 osób, co w porównaniu do Moskwy czy Nowego Yorku nie jest jakąś dużą liczbą. Stolicę Islandii założył w 874 roku wiking z Norwegii – Ingólfur Arnarson. Dał miejscu nazwę Reykjavík, co po islandzku tłumaczymy „dymiącą zatoką”. Założyciel zauważył bowiem tam wiele gorących źródeł oraz gejzerów.