Top 3 symboli Grecji

Z czego słynie Grecja? Jakie są symbole Grecji – te oficjalne i nieoficjalne? Jakie są najfajniejsze i najbardziej fascynujące ciekawostki na temat Grecji? Spróbujemy dziś choć w niewielkim stopniu “liznąć” tego tematu. Zaczynamy!

Grecja symbole

Z czego słynie Grecja? Najbardziej znane symbole Grecji, to…? Jest ich bardzo dużo… Zacznijmy o tego, który co prawda jest nieoficjalny, ale każdemu z nas niemal natychmiast przychodzi na myśl, kiedy pomyślimy o tym kraju.Ateny – w temacie – Grecja symbole – największy z nich. W starożytności stolica kraju była państwem-miastem, czyli polis. Powstało ono w połowie II tysiąclecia przed naszą erą, a rozkwit nastąpił za panowania Peryklesa w IV wieku p.n.e. Miasto zostało obwarowane i rozbudowane gospodarczo. To właśnie tam miały miejsce narodziny demokracji bezpośredniej oraz największych umysłów i artystów tamtych czasów. Na terenie Aten działał np. rzeźbiarz Fidiasz, filozofowie – Platon, Arystoteles czy Sokrates. Polis zostało podbite w 338 roku p.n.e. przez Macedonię, a następnie Rzymian. Obecnie w stolicy żyje ponad 650 tysięcy mieszkańców. Największe pieniądze zdobywa się tam na turystyce. Do dzisiaj zachowały się takie zabytki jak: Akropol, Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Wieża Wiatrów czy Kalimarmaro (marmurowy stadion z III wieku p.n.e.).Co jeszcze w kategorii symbole Grecji? Oczywiście nie można zapomnieć o symbolach narodowych Grecji. A są to: flaga – podzielona jest na 9 pasów, które są ułożone na przemian: 5 koloru niebieskiego i 4 koloru białego. W lewym górnym rogu znajduje się kanton, na którym widnieje biały krzyż na niebieskim tle. Tu od razu dodać coś z tematu ciekawostki o Grecji. Ów krzyż, o którym pisaliśmy przed chwilą mówimy nam o przywiązaniu Greków do cerkwi prawosławnej. Kolor niebieski ma symbolizować niebo i morze, z kolei biały, pianę morską, herb – jest to biały krzyż na niebieskim tle, który oplatają gałązki oliwne. Tu znów pojawia się coś z kategorii Grecja ciekawostki! Otóż widoczne na nim gałązki oliwne mają symbolizować pokój, hymn – “Hymn do wolności” (dla poszukujących czegoś z kręgu ciekawostki o Grecji dodamy, że po grecku brzmi on: “Imnos is tin Eleftherian”. Jako kolejną rzecz z kategorii ciekawostki na temat Grecji dodamy, że muzyka z tego hymnu jest także od 1966 roku hymnem Cypru. Grecja symbole narodowe są już nam znane więc podążamy w poszukiwaniu dalszych interesujących informacji!
Ateny ciekawostki Interesuje Cię temat – Ateny ciekawostki? Jesteś w dobrym miejscu! Oto kilka z tych, które uważamy za prawdę interesujące:czy zdawałeś sobie w ogóle sprawę, że Ateny są stolicą Grecji dopiero od 1834 roku…? masz świadomość, że pod ulicami tego miasta płyną rzeki? zdawałeś sobie sprawę z tego, że to właśnie tu zachowało się najstarsze drzewo Attyki? Jako coś extra w temacie Ateny ciekawostki, dodamy, że liczy ono ok. 2500 lat! wiedziałeś, że właśnie w Atenach jest najstarszy stadion świata? To Stadion Panateński.

Z czego słynie Grecja?

Pytając: Grecja – z czego słynie?, nie można zapomnieć o kimś, kogo zna nawet każde dziecko chodzące do szkoły z sprawą lekcji historii i mitologii greckiej. W pewnym sensie to także “ktoś”, kto jest symbolem tego kraju, wielu osobom od razu kojarzy się właśnie z tym państwem. O kim mowa? Zobaczcie sami! Zeus – postać z mitologii greckiej, największy i najwyższy w hierarchii bóg olimpijski. Jego atrybutami były pioruny, dlatego też tłumaczymy, że Zeus był władcą błyskawic. Stał na czele wszystkich innych bogów oraz panował nad ludźmi. Według wierzeń Greków, Zeus opiekował się narodem, rodzinami i strzegł wszelkich praw. Mitologia podaje, że miał wiele kobiet, ale przyjęło się, że najważniejszą z nich była jego żona – Hera. Ze związków rodziły się zaś dzieci – półbogowie, herosi, królowie i królowe, bohaterowie oraz mężni wojownicy. Jednym z najbardziej znanych synów Zeusa był Herakles (Herkules) – starożytny odpowiednik Supermana.

Grecja ciekawostki

Grecja, z czego słynie? Grecja, ciekawostki? Nie masz jeszcze dość? No dobrze. Mamy jeszcze coś dla Ciebie w temacie ciekawostki Grecja. Gotowy?Demokracja – czyli z greckiego „rządy ludu”. Ze szkoły wiemy, że jest to system rządów polegających na sprawowaniu władzy przez większość obywateli lub przez ich przedstawicieli. W większości krajów obowiązuje demokracja parlamentarna, a prawa strzeże konstytucja. Ustrój zrodził się w antycznej Grecji, a w szczególności – Atenach. Obowiązywała tam demokracja bezpośrednia – obywatele aktywnie uczestniczyli w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących swojego polis. Jednakże, nie każdy mógł zabrać na takich spotkaniach głos. Praw pozbawieni bowiem byli niewolnicy, dzieci, kobiety oraz cudzoziemcy. Głównym miejscem spotkań politycznych obywateli Aten była Agora.Masz ochotę na jeszcze więcej rzeczy z kategorii “Grecja ciekawostki”? Na koniec jeszcze mamy dla Ciebie to:miałeś świadomość, że biorąc pod uwagę powierzchnię tego kraju, jest ono 2,4 razy mniejsze od naszej ojczyzny? czy wiedziałeś, iż pokazanie w Grecji gestu otwartej dłonie uznaje się za zniewagę, a nawet coś w rodzaju klątwy? zdawałeś sobie sprawę, że w starożytności zmarłemu obcinano palec? Jak to? Po co? Być może w tej chwili w Twojej głowie pojawiają się takie pytania. Otóż w starożytności istniał pogląd, że nie każdy, kto wygląda na zmarłego, nim jest. Stąd, aby się upewnić czy ma się do czynienia z faktycznie zmarłą osobą przed pochówkiem stosowano ten “zabieg”. Zresztą uważamy, że w kategorii ciekawostki Grecja, to naprawdę coś, co na pewno zainspiruje Cię do dalszych poszukiwań.