TOP 3 symboli Finlandii

Wódka „Finlandia” – produkowana od 1970 roku. Duma Finów, która podbiła światowe rynki konsumentów. W sklepach (również polskich) dostępna o zawartości 40 procent alkoholu, natomiast w samej Finlandii sprzedaje się nawet o zawartości 60 procent! Wódka Finlandia powstaje ze spirytusu jęczmiennego i czystej jak łza wodzie lodowcowej. Pierwszą butelkę zaprojektował fiński projektant Tapio Wirkkali. Obecny kształt butelki alkoholu zawdzięczamy Harri Koskinen’owi – czołowemu projektantowi szkła w Finlandii. Wódka była na początku sprzedawana tylko na rynku skandynawskim, lecz w 1971 roku trafiła do USA, gdzie stała się najbardziej popularną marką na świecie.

Renifer – ssak wyglądem przypominający nasze jelenie i sarny – symbol północnej części Finlandii. Zwierzę odżywia się roślinami – trawami, bylinami i porostami. Potrafi strawić nawet zamarznięty pokarm, co jest nie lada wyczynem, zwłaszcza, że spora część kraju pozostaje skuta lodem. Choć nie są w pełni udomowione, człowiek zdołał je okiełznać. Wykorzystuje się je jako zwierzęta wiechowe czy pociągowe, dostarczają ponadto mięsa i mleka. W kulturze masowej renifery pełnią ważną funkcję – ciągną przecież sanie św. Mikołaja. Najbardziej znanym zwierzęciem w zaprzęgu jest czerwononosy Rudolf.

Sauna – czyli pomieszczenie, gdzie równocześnie panuje wysoka temperatura oraz wysoka lub niska wilgotność powietrza. Korzystanie z sauny jest niezwykle popularne wśród Finów i wiąże się z całą otoczką kulturową. Pobyt w takim pomieszczeniu pomaga człowiekowi w krążeniu krwi, rozluźnia mięśnie, poprawia oddychanie i podnosi wytrzymałość organizmu. Pomimo wszystkich tych pozytywów, nie powinniśmy zbyt długo przebywać w saunie. W przeciwnym razie pogorszy nam się samopoczucie. Finowie tuż po wyjściu z gorąca, wchodzą pod strumienie zimnej wody. Eksperci tłumaczą, że jest to obowiązek każdej osoby korzystającej z sauny.