TOP 3 symboli Danii

Klocki Lego produkt narodowy Duńczyków, absolutny hit jeżeli chodzi o zabawki. Pierwszy ludzik Lego powstał w 1974 roku, od tego czasu świat oszalał na punkcie plastikowych klocków, z których da się zbudować praktycznie każdą konstrukcję, a nawet działającą maszynę. Możliwości łączenia elementów jest praktycznie nieskończone. Z czasem firma zaczęła sprzedawać zestawy nawiązujące do jednej tematyki (np. piratów, średniowiecznych rycerzy, sagi Gwiezdnych Wojen, itp.). Dzieci mogą też odwiedzać Legolandy – parki, w których większość rzeczy zbudowana została z klocków Lego.

Syrenka Kopenhaska -najbardziej znany symbol Kopenhagi. Jest to pomnik Małej Syrenki, bohaterki baśni autorstwa Hansa Christiana Andersena. Rzeźbę zamówił i ufundował Carl Jacobsen, notabene syn założyciela browaru Carlsberg. Pomnik wykonał rzeźbiarz Edvard Eriksen, został odsłonięty w 1913 roku. Co ciekawe, osoba, która posłużyła za model syrenki była Ellen Price – żona Eriksena. Obiekt stawał się często ofiarą wandalizmu. Syrenka traciła już głowę, kończyny oraz była oblewana farbą. Do ostatniego ataku na rzeźbę doszło w 2007 roku.

Gang Olsena – tym razem nietypowo, ale przyznać musicie, że chłopaki z tej wesołej ferajny na pewno zapadli Wam w pamięci. Olsen-Banden – bo tak brzmi oryginalna nazwa filmu, powstał w 1968 roku. Okazał się wielkim sukcesem w duńskiej kinematografii. Film spotkał się z takim zainteresowaniem publiczności, że postanowiono nakręcić aż 14 serii. Pierwsza część opowiada o Egonie Olsenie, drobnym złodzieju, który postanawia wraz z kumplami ukraść cenną Wazę Hohenzollernów. Gang obmyśla plan prawie idealny, jednakże, z czasem zaczynają się pojawiać na nim małe rysy… Nie ma co za wiele tłumaczyć – polecamy obejrzeć ten film – można się na nim nieźle pośmiać.