Top 3 symboli czech

Z czego słyną Czechy

Z czego słyną Czechy? Co kojarzy się większości ludzi w Polsce, Europie i na świecie z tym krajem?Nasz sąsiad to niewielkich rozmiarów państwo, które znane jest z Pragi, która jest zarazem stolicą Czech i jednym z najbardziej znanych i lubianych miast na świecie. W tym cudownym mieście znajduje się słynna Złota Uliczka, którą w trakcie pobytu grzechem byłoby pominąć.Ciekawostki o CzechachOczywiście nie można zapomnieć o dobrym i słynnym czeskim piwie czy tym, że nasi sąsiedzi mają specjalny Dzień Miłości (w sumie to także coś interesującego dla każdego zainteresowanego tematami z kręgu “Czechy ciekawostki”). O Co chodzi? Otóż było im za mało 14 lutego i pomyśleli sobie, a czemu by tak nie mieć więcej czasu na miłość? Prawda jednak jest taka, że był sobie poeta Karel Hynek Mácha, który w jednym w swoich utworów napisał, że 1 maja jest czasem na miłość. Co napisał, to Czesi wcieli w życie. Nam ta tradycja bardzo się podoba!

Czechy – symbole

Jeśli interesuje Cię to, z czego słyną Czechy w kontekście tematu “Symbole – Czechy” pozwól, że przedstawimy Ci symbole narodowe CzechF. Oto one:flaga Czech – jest to prostokąt o proporcjach 3:2 podzielonym na 2 równe, poziome pasy: biały i czerwony z dodanym od strony drzewca trójkątem, flaga prezydenta Czech – biała, obramowanie składa się z powojników, które naprzemiennie mają kolor biały, czerwony i niebieski. Na środku widnieje duży emblemat narodowy. Poniżej widać biały /srebrny napis brzmiący: “Prawda Zwycięża” znajdujący się na czerwonej wstążce podpartej żółtymi /złotymi gałęziami lipy, Czechy mają 2 herby – to coś dla fanów tematu “ciekawostki o Czechach”. Mały Herb Czech i Wielki Herb Czech, hymn – “Gdzie jest mój dom?”, po czesku znany jako “Kde domov můj?”,
pieczęć państwowa Czech – składa się z dużego godła państwowego, które po bokach wsparte jest lipowymi gałęziami, a wokół nich widnieje napis brzmiący tak: “ČESKÁ REPUBLIKA”.

Krecik

Symbole Czech to także nie kto inny, jak on, Krecik. Znają go małe dzieci, nastolatkowie, osoby w średnim wieku oraz babcie i dziadkowie. Kochają go wszyscy. Zresztą hasło “Krecik Czechy” pojawia się w wielu rankingach dotyczących życia i kultury naszych sąsiadów. Wiele artykułów i publikacji w stylu “Czechy – symbole”, “Czechy – ciekawostki” czy “Czechy – Krecik” mówi w mniejszym lub większym stopniu o nim. Krecik – Czechy: kto z nas nie zna tego sympatycznego zwierzątka z kreskówek Zdenka Milera? Do dzisiaj dźwięczy nam w uszach często używane słowo „Ahoj”. Krtek, czyli tłumaczony z czeskiego krecik przeżywa masę przygód wraz ze swoimi przyjaciółmi z polany i lasu.

Czeski Krecik zdobył olbrzymią popularność wśród dzieci w ponad 60-ciu krajach, w tym także u nas.
To cały czas uśmiechnięte zwierzątko jest rozpoznawane na całym świecie i stało się mocną marką czeskiej animacji.

Czechy i Krecik to nie tylko dla nas Polaków, ale i dla mieszkańców wielu innych państw, jeden z największych i zarazem “najbardziej sympatycznych” symboli Czech. Tańczący dom – Czechyv “Słyszałeś o czymś takim, jak tańczący dom Czechy?” – pyta kolega kolegę, a ten drugi “oczywiście! Chodzi Ci o tańczący dom na Pradze!”.A Tobie tańczący dom /Czechy nie jest obcy?Tańczący dom na Pradze – kto nie zauważył w Pradze tej budowli może mówić o prawdziwym pechu. Tańczący dom stoi na rogu ulic w dzielnicy Nové Město. Kilka metrów dalej płynie rzeka Wełtawa. Tancici dum to awangardowy budynek projektu dwóch czeskich architektów: Vlado Milunića i Franka Gehry.

Został postawiony w 1997 roku. Jego wygląd jest niecodzienny, awangardowy – doskonale pasuje do zabudowy secesyjnej.
Turyści oglądając ten budynek mówią, że z oddali przypomina tańczącą parę – stąd właśnie taka ciekawa nazwa obiektu. Katedra na Hradczanach – jeden z największych symboli CzechCzechy – symbole bez niej nie byłyby kompletnym ujęciem tematu. Katedra na Hradczanach, bo to o niej mowa co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata.Katedra na Hradczanach – symbol Pragi, stolicy Czech. Absolutny punkt programu podczas zwiedzania miasta. Świątynia dominuje nad Zamkiem Praskim swoją wielkością oraz rangą.

Czechy ciekawostki

I jeszcze kilka rzeczy z kręgu ciekawostki o Czechach oraz Czechy – symbole. Gotowi? Czesi nie odwiedzają grobów swoich zmarłych bliskich 1 listopada. Coś w stylu Dnia Wszystkich Świętych obchodzone jest tu w Wigilię Bożego Narodzenia. Mieszkańcy tego małego i urokliwego państwa według wszystkich znanych statystyk spożywają najwięcej piwa na świecie. Zdawałeś sobie sprawę, że prawie 95% terenów tego kraju zajmują góry i wzgórza? Kutna Hora to miejsce wyjęte z opowieści grozy. Dlaczego? Znajduje się tu Kaplica Czaszek, naprawdę mroczne i przedziwne miejsce. W tutejszych szkołach 1 to najwyższa ocena, jaką może otrzymać uczeń!