TOP 3 symboli Chin

Wielki Mur Chiński – największy symbol starożytnych i nowoczesnych Chin, składający się z zapór, fortów, wież i oczywiście murów obronnych. Budowla miała chronić kraj przed najazdem ludów barbarzyńskich z zachodu oraz spełniał funkcje reprezentacyjne panujących władców. Historycy przyjmują, że pierwszy Wielki Mur wzniósł cesarz Chin (III wiek p.n.e). Źródła podają, że przy budowie fortyfikacji zmarło z wycieńczenia około miliona robotników. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów świadczących za tym faktem. Obecny kształt Wielkiego Muru Chińskiego zawdzięczamy dynastii Ming z XV wieku. W oparciu o istniejącą budowlę obronną, postanowiła znacznie rozszerzyć jego konstrukcję. Mur należy do jednego z siedmiu nowych cudów świata.

Panda wielka – sympatyczny z wyglądu, czarno-biały zwierzak z rodziny niedźwiedziowatych. W naturalnych warunkach zamieszkuje lasy bambusowe na szacunkowej wysokości 1600-3500 metrów nad poziomem morza, czyli całkiem wysoko. Panda odżywia się głównie pędami bambusa, choć nie pogardzi drobnymi ssakami. Wielkie zwierzę znajduje się jednak cały czas na wymarciu. Naukowcy i opiekunowie miśków starają się jakimś cudem je rozmnożyć, lecz jest to bardzo trudne. Pandy wielkie niechętnie chcą wydawać potomstwo na świat w rezerwatach, czy ośrodkach zamkniętych. Duża zła wyrządziła też działalność człowieka.

Smok chiński – stworzenie, o którym pierwszy raz usłyszano z chińskiej mitologii. Ni to wąż, ni jaszczurka – jest długie, obłe, pokryte łuskami. Ma potężną paszczę i wielkie szpony. Smok stał się symbolem Chin jeszcze w starożytności, a ludność przypisywała mu szczęście, moc czy siłę sprawczą nad pogodą. Na trzy tysiące lat przed naszą erą cesarz Huang Di ogłosił, że jest nieśmiertelny za sprawą smoka na jego emblemacie. Od tamtego czasu te mityczne zwierzę stało się symbolem autorytetu monarchy w Chinach. Władze obecnej Chińskiej Republiki Ludowej niezmiernie rzadko mówią o smoku. Raz – symbolizuje dawną monarchię państwa, co jest sprzeczne z ich współczesną ideologią. Dwa – eksperci wyjaśniają, że smok kojarzony jest z agresją i budzi skojarzenia z wojną, czego władza stara się unikać.