TOP 3 symboli Bośni i Hercegowiny

Sarajewo – stolica Bośni i Hercegowiny, którą zamieszkuje ponad 300 tys. osób. Największe miasto tego państwa, którego powstanie datuje się na 1462 roku. Historycy będą zapewne pośpiesznie tłumaczyli, że w 1914 roku doszło w tym miejscu do zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Zamach ten zapoczątkował I wojną światową. Sarajewo gościło w 1984 roku sportowców na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Stolica Bośni i Hercegowiny została bardzo poważnie zniszczona w latach 1992-1995 poprzez działania wojenne na terenie kraju. W Sarajewie urodziło się wiele znanych nam osób, jak np. Goran Bregović – kompozytor muzyki rockowej, elektronicznej i etnicznej oraz Tomislav „Tomo” Miličević – gitarzysta zespołu 30 Seconds to Mars.

Wujaszek Miszo – człowiek/symbol Sarajewa. Ostatni pucybut w mieście. Czika Miszo (nazywany przez miejscowych wujaszkiem Miszo) wykonywał swój zawód przez ponad 60 lat. Najczęściej można go było spotkać w głównej arterii miasta, czyli ulicy marszałka Tito. Był Romem z Kosowa, a jego prawdziwe nazwisko brzmiało Husajn Hasani. Pomimo sławy i uznania za strony stolicy, czarujący staruszek czyścił buty przechodniom aż do swojej śmierci. Zmarł niedawno (styczeń 2014) w wieku 83 lat. Został zapamiętany przez mieszkańców jako zawsze elegancko ubrany pan, który pracował nie zważając na warunki.

Park Narodowy Sutjeska – jest to najstarszy park narodowy w Bośni i Hercegowinie (powstał w 1965 roku). Znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, tuż przy granicy z Czarnogórą. Jego powierzchnia wynosi 17 500 ha. Na terenie parku znajduje się również najwyższy szczyt BiH – Maglić. Wznosi się on na 2386 metry nad poziomem morza. Nazwy parku narodowego nie trzeba długo tłumaczyć – pochodzi ona po prostu od płynącej przez ten teren rzeki Sutjeska. Obowiązkowy punkt każdej wyprawy turystycznej w tym kraju.