TOP 3 symbole Indii

Symbole indyjskie

Jeśli tu jesteś, zapewne interesuje Cię temat: Indie – symbole. A to odległe, egzotyczne i lubiane przez podróżników z całego świata państwo to naprawdę fascynujący kierunek na mapie świata. Skoro jesteś nim zainteresowany warto poznać to, z czego słyną Indie.


Indie symboleCzy jest jeden symbol Indii? A może należy mówić o nich w liczbie mnogiej…? Przede wszystkim symbole Indii należy podzielić na te narodowe, a także nieoficjalne, czyli rzeczy, które przychodzą nam jako pierwsze na myśl, gdy pomyślimy właśnie o tym państwie.
Symbol Indii W kategorii Indie – symbol narodowy, należy wymienić:flaga o nazwie tiranga – podzielona jest na trzy równe części. W jej środku, na białym tle (kolor oznacza pokój i prawdę) widnieje forma buddyjskiej dharma-czakry. Górna część jest barwy szafranowej, która oznacza odwagę i poświęcenie. Dolna część ma barwę zieloną – to symbol płodności, religijności i rycerskości. Bez niej jakiekolwiek dyskusje w tematyce symbole indyjskie byłyby niekompletne,godło swoim kształtem przypominające kwiat lotosu i składa się z głów czterech lwów symbolizujących cztery szlachetne prawdy buddyzmu, hymn Indii – pieść Jana Gana Mana,symbol Indii to także mango, określany jako narodowy owoc Indii.

Z czego słyną Indie?

Najbardziej znane symbole Indii można powiedzieć, że są tożsame z tym, z czego słyną Indie. Są związane z atrakcjami turystycznymi, kulturą i zarazem społeczeństwem tego ogromnego państwa.Dziś przedstawiamy symbole indyjskie, które powtarzają się niemal w każdym rankingu dotyczącym TOP symbole Indii. Jesteście ciekawi, które z nich powszechnie uznawane są za te najbardziej kojarzące się z tym państwem?Oto one!

Taj Mahal – (po polski brzmi: Tadź Mahal). Najcharakterystyczniejsza budowla w Indiach wzniesiona w XVII wieku przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów. Władcy zmarła przedwcześnie ukochana żona – Mumtaz Mahal i to właśnie na jej cześć kazał wybudować ten obiekt. Stanowi punkt praktycznie wszystkich wycieczek zagranicznych. Taj Mahal to cały kompleks budowli – świątyni, bram, czterech minaretów, mauzoleum i ogrodu krajobrazowego. Według podań władca miał wydać rozkaz swoim żołnierzom, aby ci obcięli kciuki wszystkim 20-25 tys. robotnikom. Jak tłumaczy legenda, Szahdżahan nie chciał by dzięki ich pracy powstała kiedykolwiek podobnie piękna budowla.

Bollywood – tak określa się indyjski przemysł filmowy, który zaczął się rozwijać w latach 70. ubiegłego wieku. Nazwa ta pochodzi od zbitki słów: Hollywood i Bombaj – miasta w Indiach, w którym zapoczątkowano wielką kinematografię indyjską. Choć słowo „Bollywood” stało się symbolem, w samym kraju nie przyjęło się ono z aprobatą. Hindusi wolą nazywać swój skarb narodowy hindi cinema lub hindi-urdu. Najważniejszymi postaciami bollywoodu są reżyserzy i producenci filmów jak: Mehboob Khan czy Karan Johar. Najbardziej znanym aktorem hinduskim jest z kolei Shah Rukh Khan. Filmy bollywoodzkie opowiadają głównie o miłości i kręcone są w formie musicali. Niewątpliwie jest to nie tylko symbol tego państwa, ale i w temacie kultura Indii – ciekawostki, jedna z najważniejszych rzeczy, której grzechem jest nie wymienić w takim zestawieniu.

Kasty – czyli zamknięte grupy społeczne z których nie da się po prostu wyjść, czy wejść. System kastowy w Indiach powstał na przełomie 1000 a 200 roku p.n.e., a formalnie został zniesiony dopiero w połowie ubiegłego wieku. Pomimo tego wiele regionów w Indiach dalej opiera się na kastach – warnach z hinduskiego. Najprościej tłumacząc – hinduizm dzieli społeczeństwo na cztery warny: bramini (najwyższa klasa, ludzie uprzywilejowani), kszatrijowie (wojownicy, monarchowie), wajśjowie (kupcy, rzemieślnicy) i śudrowie (służba). Są jeszcze dalitowie czyli tzw. „niedotykalni” – pozbawieni jakichkolwiek praw, ludzie uważani za nieczystych. Przynależność do każdej kasty jest dziedziczna i nie da się jej w żaden sposób zmienić. System ten był bardzo charakterystyczny dla Indii i budził wiele kontrowersji. Oficjalnie podziału kastowego już nie ma, ale hinduizm nie zmienił w tym punkcie swoich praw.

Indie ciekawostki

Interesują Cię ciekawostki o Indiach? Jesteś w dobrym miejscu!Indie – ciekawostki, które już na zawsze sprawią, że zafascynujesz się tym państwem, jego kulturą i mieszkańcami:

czy zdawałeś sobie sprawę, że mango, to owoc narodowy Indii? Jak widzisz, ciekawostki o Indiach mają bardzo słodki smak!
jeśli chodzi o temat – kultura Indii ciekawostki to koniecznie trzeba wspomnieć o czerwonej bindi. Jest to kropka na czole symbolizująca zamężną kobietę,w temacie Indie ciekawostki grzechem byłoby nie wspomnieć o tym, że kraj ten jest aż 10 razy większy od Polski,
jeszcze więcej rzeczy w nurcie: Indie ciekawostki? Ludzie gór na pewno ją znają, ale inni… niekoniecznie. Kanczendzonga to najwyższy szczyt pnący się na wysokość 8586 m n.p.m.,ciekawostki Indie to będzie także temat lewej ręki. O co chodzi? Otóż uważana jest ona za nieczystą i nie używa się jej do jedzenia…,kultura Indii ciekawostki, to także przerażający fakt, że choć ponad milion ludzi to milionerzy, to większość mieszkańców tego kraju zarabia kilka dolarów dniówki,w temacie ciekawostki Indie do dziś dnia budzi fascynację fakt, że ludzie mieszkający w tym kraju uważają krowy za święte. Nie tak rzadkim obrazkiem jest, że zwierzę idzie sobie przez drogę blokując nam przejazd…,
Indie ciekawostki mogą także wiązać się z tym, co mówią żony do swoich mężów. Czy zdawaliście sobie w ogóle sprawę, że za brak szacunku uznaje się tu sytuację, kiedy żona na głos wypowiada imię swojego małżonka?