Zastanawiałeś się kiedyś, z czego słynie Szwecja? Jakie są jej symbole narodowe, a także te bardziej związane z popkulturą i wszystkim, co nazywamy sferą nieoficjalną? Jeśli interesuje Cię ten temat, masz dziś okazję sprawdzić czy znasz symbole Szwecji!
Symbol Szwecji
Mówiąc o tym, z czego słynie Szwecja, a także poruszając temat “Szwecja symbole”, grzechem byłoby nie zacząć od postaci znanej na całym świecie. O kim mowa? O Alfredzie Noblu.Był to szwedzki wynalazca dynamitu i fundator słynnej nagrody za osiągnięcia naukowe. Jako dziecko został poddany starannemu kształceniu przez prywatnych nauczycieli. Interesował się literaturą angielską, chemią i fizyką. W wieku 17 lat potrafił tłumaczyć na szwedzki cztery języki: rosyjski, francuski, niemiecki i angielski.
Szwecja ciekawostki i Alfred Nobel
Zasłynął wynalezieniem materiału wybuchowego, który zrewolucjonizował świat. Do dorobku dorzucił jeszcze zapalnik i detonator. Mając olbrzymie ilości pieniędzy ze sprzedaży dynamitu, zaczął myśleć o podziale majątku. W swoim testamencie zdecydował o utworzeniu funduszu, dzięki któremu każda osoba przynosząca ludzkości największe korzyści otrzyma nagrodę pieniężną. W taki sposób postała ceremonia nazywana po dziś dzień Nagrodą Nobla.
Szwecja symbole
Szwecja, z czego słynie? W temacie “Szwecja symbole” nie możemy, nie wspomnieć o nich. Oczywiście każdy kibic Adama Małysza i jego młodszych zdolnych, następców wie, o co chodzi. Mowa o skokach narciarskich. Otóż miejscem narodzin sportów zimowych jest Skandynawia. Coś z kręgu ciekawostek o Szwecji aż prosi się, aby tu o tym wspomnieć.Choć jako pierwsi na nartach zaczęli skakać Norwedzy, ale to właśnie w Szwecji upowszechnił się aktualny do dzisiaj, charakterystyczny styl ułożenia nart w locie. W 1985 roku Szwed Jan Boklöv nie skakał z deskami ustawionymi równolegle do siebie, ale odchylał je na boki przyjmując literę „V”. Początkowo sędziwie obniżali mu noty za styl, ale skoczek i tak wygrywał z innymi zawodnikami. Oddawał po prostu znacznie dłuższe odległości, a jego lądowania były o wiele bezpieczniejsze. Styl „V” został zaakceptowany w 1992 roku, a słynny Szwed uznawany jest do dzisiaj za prekursora nowej techniki skakania.
Z czego słynie Szwecja?
W temacie Szwecja symbole musi pojawić się on, syndrom sztokholmski. Nawet jeśli ktoś nie wie, o co chodzi, na pewno zetknął się z tym pojęciem. O co chodzi? Symbol nietypowy, ale warty zapamiętania. Czy wiecie, co oznacza ten termin? Psychologowie tłumaczą tak stan psychiczny, występujący u ofiar porwania lub osób przetrzymywanych przez dłuższy czas w zamknięciu. Ofiary w wyniku silnego stresu i reakcji psychologicznych zaczynają odczuwać sympatię do osób, które wyrządziły im krzywdę. Termin „syndrom sztokholmski” wykuł się naturalnie w Sztokholmie (stolica Szwecji), gdzie w 1973 roku doszło do napadu. Napastnicy przetrzymywali przez kilka dni zakładników, lecz po ich ujęciu ofiary broniły swoich oprawców – odmawiały m.in. współpracy z policją. Jako pierwszy tego pojęcia użył Nils Bejerot – kryminolog i psycholog szwedzki.W kategorii symbole Szwecji, ten na pewno zaklasyfikujemy do tych z rodzaju dziwnych i przerażających, ale nie da się ukryć, gdy słyszymy “syndrom sztokholmski”, nasze myśli od razu wędrują w kierunku Szwecji.
Szwecja ciekawostki
Szwecja, z czego słynie? Co jeszcze możemy tu przedstawić jako rzeczy, które są godne odnotowania? Oto krótka lista czegoś z kategorii: ciekawostki o Szwecji. Czy w ogóle wpadlibyście na pomysł, że chcąc zmienić kolor własnego domu trzeba mieć na to pozwolenie, a także licencję malarską…? Cóż, nas to bardzo zaskoczyło. Wpadlibyście na to, że to właśnie tu, w Szwecji, jest najwięcej restauracji McDonalds w Europie? My nie, ale takie są fakty. Rzeczywiście jest ich tu najwięcej. W temacie ciekawostki Szwecja aż nie możemy sobie odmówić, aby nie napisać o tym… A więc: zdawaliście sobie sprawę z tego, że Szwedzi wymyślili Dzień Kiszonego Śledzia? Tak, to prawda, a nie żart z naszej strony!
Ciekawostki Szwecja
Chcecie jeszcze więcej rzeczy z kręgu: Szwecja ciekawostki? Dobrze. Mamy jeszcze kilka dla was: Trudno nam w to uwierzyć, że nasze źródła mówią, że otyłość w Szwecji uważana jest za wykroczenie… Teraz chyba tylko cisza będzie najbardziej wymownym komentarzem, jaki można udzielić na ten temat.
Są tu dwie wersje szwedzkiego. Łatwa i trudna. Oczywiście większość Szwedów używa tej łatwiejszej!
Kończymy temat ciekawostki Szwecja mając nadzieję, że podane tu informacje będą dla Was miłą inspiracją do dalszych poszukiwań i pogłębiania wiedzy o symbolach Szwecji.