Ile wiesz o Czechach?

Według danych Banku Światowego Czechy należą do najbogatszych krajów świata pod względem dochodów per capita. Oczywiście rozmawiając z przeciętnym mieszkańcem tego państwa usłyszysz, że wcale nie żyją na tak wysokiej stopie życiowej, a co można odczytywać za przejaw ich pesymistycznej natury. Mariusz Szczygieł twierdzi, że „Czesi są mistrzami pacyfizmu, ale to nie znaczy, że brakuje im honoru”. Ponadto są dobrze wykształceni, kreatywni i bardzo pracowici. Słyną z bierności, formalizmu, powściągliwości i liczenia każdego grosza. Nie można jednak zapomnieć dodać, że to naród gościnny, uprzejmy, a kiedy przejdą z tobą na bliższą znajomość okazuje się, iż są ciepłymi ludźmi i dobrymi przyjaciółmi. Oto niektóre rzeczy, które oddają mentalność naszych sąsiadów Czechów.

Nie jesteś specjalistą od mentalności Czechów, a potrzebujesz takiego przekładu, który weźmie pod uwagę to, jacy są nasi sąsiedzi? Poproś o pomoc specjalistów znających się na swoich fachu, ludzi, którzy mogą pochwalić się wiedzą i doświadczeniem. Niech translacja z języka polskiego na czeski świadczy o tym, że twoja firma na poważnie podchodzi do interesów z nimi! Skontaktuj się z Biurem SuperTłumacz i podejmij współpracę z naszymi specjalistami!

Co tak naprawdę wiemy o Republice Czeskiej?

Co tak naprawdę wiemy o Republice Czeskiej? Choć ta leży niedaleko naszego kraju bardzo często nasza wiedza na temat tego sąsiada jest znikoma. Piwo, Krecik, piękne kobiety, Praga – to zazwyczaj pojawia się w naszej głowie na hasło Czechy. A co warto wiedzieć o tym kraju i jego mieszkańcach? Oto nasza lista!

Kraina Zamków

Kraj ten to raj dla miłośników historii. Mieliście świadomość, że tylko w samej stolicy Czech jest ponad czterdzieści zamków? Jedną z najbardziej popularnych destynacji jest zamek na Hradczanach – ogromnym atutem jest fakt, że miejsce to jest otwarte dla zwiedzających przez cały rok. Natomiast dla każdego, kto nie lubi tłoku propozycją jest Karlštejn.

Kraj sklepów

Kto kocha robić zakupy każdego dnia, pokocha ten kraj. Do waszej dyspozycji jest ogromna ilość sklepów, z których większość jest otwarta od poniedziałku do niedzieli. Te większe z nich zamykają się ok. 21-22, mniejsze ok. 17-19. Centra handlowe najbardziej oblegane są w weekendy oraz w okresie letnim.

Nocne życie

Jeśli lubisz nocne życie znakomitą propozycją będzie dla ciebie Praga. Z tym, że odnotuj fakt, iż prawdziwa zabawa zaczyna się tutaj nieco później niż u nas, ok. 22. Wypada imprezować do ok. 3 nad ranem.Można śmiało powiedzieć, że Czechy to kraj brukowanych dróg, uliczek i ulic w związku z tym bez płaskich butów tutaj się nie obędzie. Poza tym najlepszym sposobem na odkrywanie Pragi – jednego z najpiękniejszych miast w Europie i na świecie, jest zwiedzanie na pieszo.W stolicy warto też nabyć bilet /bilety na transport publiczny, który funkcjonuje tutaj bardzo dobrze i jest do dyspozycji mieszkańców oraz turystów niemal przez całą dobę.

Niska przestępczość

Warto podkreślić fakt, że Czechy to naprawdę bezpieczny kraj. Przestępczość jest tutaj na niskim poziomie. Wędrując nocą ulicami Pragi czy innych miast możesz czuć się bezpiecznie – zresztą to miasto nigdy nie śpi i nawet w środku nocy spotkasz tu ludzi, którzy postanowili wybrać się na nocne odkrywanie stolicy Czech.Oczywiście jak wszędzie na świecie, także i tutaj trzeba wykazać się rozsądkiem i uważać na kieszonkowców czy zachować pewne zasady bezpieczeństwa poruszając się po mieście nocą.Jako turysta lub przedsiębiorca, a może jedno i drugie, pamiętaj o tym, aby wsiadać tylko do oznakowanych taksówek. Jeśli nie dostrzegasz na samochodzie nazwy firmy oraz numeru telefonu lepiej poczekaj na następną.Oznakowanie to dobry znak, że możesz zaufać uczciwości kierowcy, nikt nie chce, aby licznik „magicznie” pokazał dwa razy tyle kilometrów czy na końcu trasy okazało się, że przejazd kosztuje nas dosłownie majątek.

Wszystko w języku czeskim

Jesteś przyzwyczajony do napisów, instrukcji czy znaków w języku angielskim? Nie tutaj! naucz się czeskiego lub poproś kogoś o przetłumaczenie.Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu jesteśmy w Czechach. A może inaczej, duża część tego społeczeństwa nie mówi po angielsku. Osoby młodsze coraz częściej nim władają więc w razie potrzeby z chęcią udzielą ci pomocy.Wybierając się w podróż, służbową lub turystyczną, warto poznać podstawowe zwroty. Czesi na pewno to docenią!P.S.: w restauracji najpewniej czeka cię przeprawa przez „czeskie menu”. Dobrej zabawy!

Jest tu tanio

Dobrze, może bez przesady, ale jeśli popatrzymy na ceny szerzej – w perspektywie Europy Zachodniej czy Ameryki Północnej – tutaj można napić się i zjeść za naprawdę niewielkie pieniądze. A jakby tego mało miejscowe piwo jest pyszne!Jako ci obcy nie bierzmy zbytnio do siebie, że Czesi zapewne nie będą chcieli z nami porozmawiać przy piwie czy zbyt szybko się spoufalać. Oni tacy już są. Większość z nich nawet nie lubi pogadać ze swoimi krajanami, których nie zna. Mieszkańcy tego kraju potrzebują czasu, aby otworzyć się na kogoś. Wskazana jest tu więc odrobina cierpliwości.Nawet jeśli dla Czecha sytuacja jest oczywista, że potrzebujesz pomocy, bo akurat zgubiłeś orientację w mieście i nawet ślepy by się tego domyślił, raczej zapomnij, że ktoś do ciebie podejdzie i zaoferuje pomoc. Zazwyczaj w takiej sytuacji to ty musisz podejść i otwarcie powiedzieć, że np. zgubiłeś się i nie wiesz jak znaleźć drogę.

Bliska komunikacja

O co chodzi? O dystans, który zachowują dwie osoby się ze sobą komunikujące. Dla kogoś, kto nie pochodzi z tego kraju i nie przywykł do tutejszej „bliskości” może to sprawić, że strefa naszej intymności zostanie naruszona. A trzeba wiedzieć, że Czesi podczas rozmowy najprawdopodobniej będą bardzo blisko nas.Choć u nas nie jest źle czeski system transportu publicznego jest po prostu świetny. Zarówno ten w dużym mieście, jak i na głębokiej prowincji. Masz tu do dyspozycji autobusy, tramwaje i pociągi. Wszystko jest dobrze skomunikowane i do tego niedrogie!Wystarczy przejrzeć pierwsze z brzegu badania na temat Czechów, aby wyłowić coś z nich na temat tego, że Czesi nie lubią dużo płacić za cokolwiek. Po prostu tak już mają. W związku z tym tutejsza opieka medyczna jest tania. Za przyzwoite pieniądze pójdziesz do szkoły językowej, kupisz bilet do kina czy zaparkujesz.

Wysoka stopa życiowa

Choć zapewne przeciętna Czeszka lub Czech powie ci coś zupełnie innego, żyje się im tutaj naprawdę dobrze i spokojnie. Ogólny poziom życia jest wysoki.Nie chcemy powielać stereotypów, ale coś w tym jest, że choć większość ludzi wiedzie tu całkiem dobre życie zazwyczaj na pytanie „jak się masz?” nie usłyszysz „świetnie”, czy „wspaniale”, a nawet „bardzo dobrze”. Standardem jest „może być”. Wiąże się to chyba z tym, że Czesi uważaj, że zawsze coś może pójść nie tak.Czeka cię bardzo ważne spotkanie z być może przyszłym partnerem biznesowym z Czech? Pamiętaj o translacji wszystkich materiałów z języka polskiego na czeski. Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć osobę, która pomoże ci w przygotowaniu profesjonalnych przekładów – SuperTłumacz to miejsce dosłownie stworzone pod ciebie!Wszyscy jesteśmy inni. Z jednej strony rodzi to różnego rodzaju dziwne, śmieszne, a czasem niemiłe sytuacje; a z drugiej strony sprawia, że świat jest ciekawszy, piękniejszy i nie jest nudno.Mieszkańcy każdego kraju są inni. Ta inność wcale nie musi oznaczać czegoś złego czy stanowić bariery nie do pokonania. Warto jednak mieć świadomość, że udając się do innego państwa czy wchodząc w interakcje z ludźmi przynależącymi do innej kultury trzeba znać podstawowe obyczaje, tradycje czy zasady. Nie tylko ułatwią nam one komunikację, poruszanie się po nowej przestrzeni, ale i często zjednują serca lokali.

Po pierwsze: zdejmuj buty. Już na wstępie warto zapamiętać, jeśli Czech zaprasza cię do siebie nie wbijasz się do jego salonu w butach. Należy je zdjąć zaraz po wejściu do domu. Od razu dodajemy, standardem i swego rodzaju koniecznością są kapcie. Gospodarze na pewno przygotowali parę dla ciebie i po zdjęciu obuwia ci ją zaproponują.

Po drugie: kultura zachowania w zatłoczonym środku transportu publicznego. Jadąc np. w Pradze metrem standardem jest, że jeśli wagonik jest bardzo zatłoczony, wychodzisz na zewnątrz, aby wypuścić innych pasażerów.

Po trzecie: hierarchia nie tylko w miejscu pracy. O Czechach bardzo często można usłyszeć, że mają dobre maniery w środkach transportu publicznego. Z czego to wynika? Nie tylko w pracy szanują hierarchię, mają ją nawet w komunikacji. Jeśli jedziesz zatłoczonym autobusem czy metrem panuje pewien niepisany kodeks, kto powinien siedzieć, a kto stać. I tak ustępuje się tu miejsca osobom starszym i kobietom w ciąży.

Po czwarte: nie chodź całym chodnikiem.

Po piąte: nie mów zbyt głośno. Czesi są społeczeństwem, które nie lubi zbyt hałaśliwych osób. Siedząc w restauracji, jadąc autobusem czy metrem lub idąc ulicą staraj się nie krzyczeć i nie mówić zbyt głośno. Oni tego naprawdę nie lubią i uważają za coś niegrzecznego.

Po szóste: uważaj, żeby nie powiedzieć: Czechosłowacja lub: Europa Wschodnia. To jeden z kardynalnych grzechów. Jeśli chcesz ich obrazić, masz gotowy przepis. Swoją drogą, to naprawdę zastanawiające. Minęło wiele lat odkąd Czesi uzyskali niepodległość a wciąż w wielu osobach siedzi owa „Czechosłowacja” czy Europa Wschodnia.

Po siódme: przed posiłkiem powiedz „smacznego!”. Czesi są dobrze wychowanym narodem. Dla nich czymś zupełnie niezrozumianym i niegrzecznym jest, gdy przed posiłkiem nie pożyczysz im „smacznego” lub zabierasz się za jedzenie nie czekając na resztę osób, które siedzą z tobą przy stole.

Po ósme: przestrzegaj czeskiej etykiety przy stole. Nawet jeśli w domu jesz coś dłońmi, pamiętaj, aby tutaj posługiwać się sztućcami. Inaczej będę patrzyli na ciebie jako na osobę źle wychowaną.

Po dziewiąte: wzywaj kelnera przez kontakt wzrokowy. Tutaj nie podnosi się ręki czy nie pstryka się palcami. Natomiast jeśli ten nie przyjdzie, podchodzisz do niego i prosisz o rachunek czy to, czego akurat w danej chwili potrzebujesz.

Po dziesiąte: nie oczekuj, że wszyscy będą mówić po angielsku. Jeśli chcesz nawiązać bliższe relacje z Czechami naucz się mówić po czesku.

Po jedenaste: nie krytykuj. Zalecamy uważać na to, co mówicie. Choć Czesi uznawani są za jeden z najbardziej otwartych narodów, który potrafi bez żadnych ceregieli wysunąć krytykę ty jako obcokrajowiec powinieneś się mieć na baczności. Szczególnie jeśli chcesz skrytykować coś zw. z ich krajem czy nimi samymi.

Po dwunaste: dostosuj się do nich. Bardzo wiele osób uważa, że przyjeżdżając do Czech to oni powinni się do nas dostosować, do naszych oczekiwań i potrzeb. Ba! Nawet jedzenie powinno się robić po naszemu! Tymczasem to my jesteśmy gośćmi i wyrazem naszego szacunku jest dostosowanie się do lokalnych zwyczajów.

Sposób na Czecha!

To żaden sposób, a raczej przepis na to „jak wkurzyć” Czechów. Jeśli chcecie, aby wasze spotkanie biznesowe lub wyjazd wakacyjny był udany oto lista rzeczy, których wystrzegajcie się jeśli nie chcecie ich do siebie zrazić.To prawda, przyglądając się Czechom np. na mieści czy w środkach transportu publicznego można odnieść wrażenie, że są smutni, ich buzie wyglądają bardzo pesymistycznie, zupełnie jakby mieli depresję. Coś w tym jest, ale trzeba też wziąć na to poprawkę. To naród, który nie uśmiecha się niepotrzebnie. Wydają się zimni, ale po bliższym poznaniu to ciepli ludzi, dobrzy przyjaciele i ten ich czeski humor…Już o tym wspominaliśmy i jeszcze raz przypominamy. To jeden z murowanych sposobów na wkurzenie Czecha i zablokowanie sobie na starcie jego sympatii.Oni już tak mają, że przykładają dużą uwagę do czystości i poświęcają sporo czasu porządkom w domu. Jeśli wytkniecie im, że mają bzika na tym punkcie, albo, że to coś nienormalnego – macie gotowy przepis na ich rozłoszczenie. Czysty dywan i podłoga w ich domu, to świętość. W związku z tym zawsze czeka w ich domach para kapci dla gościa. Nie chcesz zdejmować butów, po prostu nie odwiedzaj ich w domu

Ubiór

Cóż, pewna starsza część społeczeństwa upodobała sobie właśnie w taki sposób chodzić po mieście i już. Oczywiście, nie wszyscy. Jako gości w tym kraju nie wyśmiewajcie tego w miejscach publicznych i głośnie nie komentujcie. Jak mówi pewne powiedzenie: wolność Tomku w swoim domku.Ta uwaga wypowiada w kontekście skąpstwa może ich bardzo urazić. To prawda, Czesi uchodzą za społeczeństwo, które nie lubi wydawać pieniędzy, ale równie dobrze można zapytać, a kto lubi szastać nimi? Inna sprawa, że oni uwielbiają promocje i bardzo chętnie korzystają z wszelakich promocji. Jeśli widzisz długą kolejkę, najprawdopodobniej coś jest w niezwykle atrakcyjnej cenie.Uważaj z tymi słowami. Mówisz do ludzi żyjących w kraju słynąc z bardzo dobrego piwa i wysokiej kultury picia. Co więcej, spróbuj upić Czecha. Oni naprawdę są zaprawieni w bojach, a przy tym to nie kraj alkoholików.To bardzo dobrze wykształcony naród, który jest dumny ze swoich osiągnięć. Dlaczego więc nie podkreślać tego faktu? Przecież nie ma w tym nic złego. W czeskich realiach czymś zupełnie naturalnym jest zamieszczenie przed imieniem i nazwiskiem swojego tytułu naukowego. Robią to naprawdę praktycznie wszyscy