Gruzja na którym kontynencie leży

Gruzja – jaki kontynent?

Gdzie leży Gruzja? Gruzja – jaki kontynent? Gruzja – kontynent europejski czy azjatycki? To bardzo częste pytania wśród wielu osób, które jeszcze nie są na “Ty” z geografią i podróżami, a słyszały o tym pięknym państwie i próbują jakoś zlokalizować ten kraj.Gruzja – mapa – kontynent… To państwo leży na Kaukazie Południowym. Gruzja – jaki kontynent w końcu? Jedni mówią, że znajduje się już na terenie Azji, drudzy – Europy, a jeszcze trzeci tłumaczą, że łączy oba kontynenty.Gruzja – kontynent europejski czy azjatycki? Jak więc już wiecie położona jest na pograniczu Europy i Azji. Wystarczy jeszcze zerknąć na Gruzję, na mapie, aby zobaczyć, że leży na dwóch kontynentach.To, gdzie leży Gruzja wiedzieli już starożytni Grecy i RzymianieŹródła historyczne podają informacje, że wybrzeże Gruzji było już znane starożytnym Grekom i Rzymianom. W tym kraju znajduje się najgłębsza znana jaskinia na świecie – Krubera Cave (2191 m). Warto wspomnieć, że po Armenii Gruzja była drugim krajem, która uznała religię chrześcijańską za państwową.

Gdzie leży Gruzja?

Graniczy z Rosją, Armenią, Turcją i Azerbejdżanem.Większość terenu pokrywają góry, a najwyższym szczytem kraju jest Szchara pnąca się na wysokość 5193 m n.p.m. Najbardziej znanym jest jednak malowniczo położony Kazbek sięgający 5033,08 m n.p.m.Tuszetia i Swanetia uchodzą za jedne z najpiękniejszych regionów tego kraju. Zresztą cała Gruzja jest miejscem niesamowitym, pięknym, dającym możliwość obcowania z dziką przyrodą i podziwiania przepięknych widoków, których tu są dosłownie na każdym kroku.Do tego Tbilisi, stolica kraju, to urocze i pełne zabytków miasto, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne wśród turystów z Polski, Europy i całego świata.

Gruzja – informacje praktyczne

Jako obywatele Polski możemy wjechać tam bez wizy i niezależnie od powodu na okres do 365 dni.
Wjechać do Gruzji można zarówno na dowodzie osobistym, jak i na paszporcie. Ambasada Rp w Tbilisi rekomenduje zabrać też paszport.
Jeszcze w temacie, Gruzja najważniejsze informacje warto mieć świadomość, że jako Polacy nie mamy tam obowiązku meldunkowego.
Pamiętajmy, że wjazd przez Abchazję i Region Cchinwali (Osetia Południowa) jest nielegalny – wiąże się z karą i pozbawieniem wolności.

W przypadku zagrożenia życia należy dzwonić pod 112.
Wybierając się w góry miejmy na uwadze, że nie ma tu systemu ratownictwa górskiego. Za pomoc odpowiadają lokalne struktury Agencji Zarządzania Kryzysowego, ale trzeba się liczyć, że zwykle pojawiają się dopiero po ok. 24 godzinach od zdarzenia…
Zaleca się wykupienie dobrego ubezpieczenia turystycznego.

W temacie Gruzja – informacje można oczywiście stworzyć o wiele, wiele dłuższą listę. Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z informacjami znajdującymi się na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które dotyczą tego państwa.