Wiele osób odwiedza duńskie miasteczko Billund, bo tam mieści się kultowy LEGOLAND. Niewielu jednak wie, że zaledwie 30 minut drogi od parku rozrywki leży gmina Vejen, która zadziwia piękną przyrodą, czystymi jeziorami oraz imponującą liczbą atrakcji dla małych i dużych. Można tam odwiedzić m.in. ogrody zoologiczne ze zwierzętami żyjącymi na otwartej przestrzeni czy wioskę Wikingów, a także muzea sztuki i archeologii, których nie zwiedza się już w tradycyjny sposób, a bardziej doświadcza. To wszystko sprawia, że Vejen przyciąga coraz więcej rodzin na niecodzienne wakacje.

Dania nie jest dużym krajem, dzięki czemu można bez problemu podróżować samochodem z miasta do miasta. Warto, ponieważ każde z nich ma swoją własną specyfikę i unikalne atrakcje warte zobaczenia. Vejen to zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc Europy Północnej, więc nic dziwnego, że przyjeżdżają tu turyści z całej Europy. 

Vejen i 6 innych gmin: Billund, Varde, Esbjerg, Vejle, Kolding i Middelfart, stworzyły razem LEGOLAND BILLUND RESORT - drugi po Kopenhadze pod względem popularności region turystyczny w Danii. Charakteryzuje się on nieskończoną liczbą atrakcji dla najmłodszych i ich rodziców. Aby jeszcze bardziej zachęcić całe rodziny do przeżycia niezapomnianych wakacji, gminy stworzyły specjalną kartę – Be Happy Pass, która gwarantuje atrakcyjne zniżki na bilety wstępu, noclegi czy jedzenie. Można ją pobrać bezpłatnie na telefon komórkowy, a więcej informacji znaleźć pod adresem http://www.legolandbillundresort.com/en/be-happy-pass/

 

VEJEN DLA NAJMŁODSZYCH

Najmłodsi będą zachwyceni wizytą w Glad ZOO, gdzie żyje 80 gatunków zwierząt, rodzimych i egzotycznych m.in. kozy, świnie, kangury, azjatyckie dzikie psy, jeżozwierze, węże, owady i mnóstwo kolorowych ptaków. Można tu porozmawiać z hodowcą i usłyszeć ekscytujące opowieści o wielu zwierzętach, a potem pobawić się na placu zabaw lub zrobić rodzinny piknik. Innym wspaniałym ogrodem zoologicznym dla najmłodszych jest Enghave Dyre - og Naturpark.
Tu na 70.000 m2 można podziwiać ponad 350 zwierząt z 50 różnych gatunków, które żyją na wolnej przestrzeni. Niektóre zwierzątka można nawet pogłaskać i nakarmić! Super atrakcją dla maluchów jest także przejażdżka na kucyku, wielbłądzie lub traktorze. 

 

WŚRÓD PRAWDZIWYCH WIKINGÓW

Danię kojarzymy przede wszystkim z Wikingami i dlatego wiele tamtejszych atrakcji opiera się na ich historii. W Jels Vikingespil ponad 400 wolontariuszy każdego roku zamienia się w żywe eksponaty - spędzają swój wolny czas, pokazując zwiedzającym, jak żyli Wikingowie setki lat temu: co i jak jedli, jak spali, jak spędzali czas wolny, walczyli i szkolili się do bitew. Przygotowują także spektakl, który odtwarzają o zachodzie słońca w romantycznej scenerii. Tegoroczna sztuka dla dzieci powyżej 5 roku życia opowiada o walce Gorma Olda o wolność Danii. Towarzyszymy mu w jego podróży z Anglii do Danii, gdzie jako outsider musi przekonać lokalnych panów, że ma prawo być ich władcą. W tym celu wykorzystuje wielki złoty skarb, który ma przy sobie. Na szczęście, między walkami, Gorm znajduje również czas na miłość.

 

SPORT DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Miłośnicy sportów miło i aktywnie spędzą czas w Sportscenter Denmark, trzecim pod względem wielkości ośrodku sportowym w Danii. Jest czynne przez cały rok od godz. 6.00 do 23.00 i zapewnia dostęp do basenów, obiektów SPA, trampolin, siłowni oraz rozmaitych zajęć gimnastycznych, a także badmintona, squasha, tenisa, tenisa łopatkowego i wielu innych aktywności dla całej rodziny.

Wszyscy, którzy uwielbiają naturę i pływanie w jeziorze, będą zachwyceni Jels Søbad, położonym na skraju Jels Nedersø, z bujnym, duńskim lasem bukowym w tle. Z molo można skakać do głębokiej wody, a mniejsze dzieci mogą pluskać się w płytkiej wodzie i bawić w piasku. Od 2015 roku Jels Søbad posiada niebieską flagę jako znak, że czystość wody i bezpieczeństwo kąpieli są na najwyższym poziomie.

 

SZTUKA I DESIGN

W muzeum Sønderskov dzieci będą miały okazję poczuć się jak prawdziwi archeolodzy. Za pomocą specjalnego detektora badają ziemię, by odkryć jej tajemnice i ukryte skarby. Jakiś czas temu grupa trzech archeologów-amatorów znalazła w pobliżu muzeum złoto z czasów Wikingów! Każdy uczestnik wyprawy archeologicznej otrzymuje dyplom, świadczący o nabytych umiejętnościach. Dodatkowo dzieci szukają także małych i dużych sekretów muzeum np. starego graffiti, książki czarodziei i wróżek, krzesła wiewiórki. Można oglądać również historyczne kostiumy i zabawki. 

W Vejen urodziła się ilustratorka książki o Pippi Pończoszance - Ingrid Vang Neyman. Dlatego w Vejen Art Museum znajduje się pokój Pippi Pończoszanki wraz z dokładnie odwzorowaną kuchnią z Villa Vilekulla, koniem Lilla Gubben naturalnej wielkości, pawilonem japońskim, w którym można przymierzać kimona oraz pokojem, gdzie żyła artystka w latach 50-tych. Ponadto w muzeum znajdują się bogate zbiory dzieł sztuki, w szczególności z okresu secesji i symbolizmu. Cała kolekcja obejmuje sztukę duńską od roku 1900 do tej najnowszej, w całej swojej różnorodności – od rzeźb i ceramikę, przez grafiki, aż do malarstwa. 

 

KULTOWE KLOCKI LEGO

Będąc w Danii z dziećmi, trudno nie zajrzeć do kultowego parku rozrywki LEGOLAND w Billund, w całości zbudowanego z blisko 60 milionów klocków LEGO. Nowością w tym sezonie są spektakularne pokazy rycerskie, zwane „Battle of the Brick”. Na specjalnie zaprojektowanej arenie rycerze na koniach, ubrani w prawdziwe zbroje dają pokaz swoich umiejętności, wprawiając w zachwyt dzieci i dorosłych! 

 

LEGOLAND ma dla swoich gości jeszcze jedną fantastyczną niespodziankę! Od tego sezonu dzieci i rodzice mogą zamieszkać w nowym LEGOLAND Castle Hotel - zamku, pełnym rycerzy, księżniczek i czarodziejów. Hotel oferuje 142 pokoje w stylu LEGO Dragon Knight, Princess i Wizard, a także dużą restaurację The Knights’ Tavern. 

Więcej informacji: www.visit-vejen.com/ln-int/search/whatson, www.legolandbillundresort.dk/en/, www.legoland.dk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Kenia, Tanzania, Lamu i Zanzibar – 101 cudów Afryki

ELŻBIETA I ROBERT PAWEŁEK

 

<< Dla większości podróżników zakochanych w Czarnym Lądzie Kenia i Tanzania nie mają sobie równych. To kraje bajecznie piękne, magiczne i wciąż dzikie. Warto odwiedzić je szczególnie w porze tzw. Wielkiej Migracji, kiedy rozgrywa się jeden z najbardziej widowiskowych spektakli przyrody na ziemi. Jeśli przy okazji upolujemy aparatem fotograficznym całą Wielką Piątkę Afryki (lwa, słonia, bawoła, nosorożca czarnego i lamparta), nasze safari będziemy mogli zaliczyć do udanych i wyruszyć na zasłużony odpoczynek na afrykańskie wyspy – kenijską Lamu i słynny tanzański Zanzibar – prawdziwe miniaturowe wersje raju. >>

 FOT. KENYA TOURISM BOARD

Terytoria obu państw znajdowały się w swojej historii w granicach kolonii brytyjskiej. O czasach tych przypomina dzisiaj powszechny w sferze oficjalnej język angielski. Rdzenni mieszkańcy Kenii i Tanzanii posługują się jednak suahili, którego główny dialekt unguja pochodzi z wyspy Zanzibar.

Afryka jest mistyczna: dzika, piekielnie upalna, stanowi raj dla fotografujących i myśliwych, krainę utopii dla eskapistów. Jest tym, czego pragniesz, wymyka się wszelkim interpretacjom – pisała w swoich pamiętnikach West with the Night słynna kenijska pilotka urodzona w Wielkiej Brytanii Beryl Markham (1902–1986). Dla pasjonatów nieskażonej natury liczą się tu przede wszystkim dwa miejsca: Maasai Mara National Reserve (Rezerwat Narodowy Masai Mara) w Kenii i Serengeti National Park (Park Narodowy Serengeti) w Tanzanii. Jedną z największych atrakcji są w nich duże ssaki. Jednak ani gepard, ani lew, ani nawet sympatycznie wyglądające, choć groźne w rzeczywistości hipopotamy nie wystawią się nam same do zdjęcia. Niemal na każdym kroku napotkamy za to stada płochliwych oryksów czy żyjące gromadnie zebry, od których aż mieni się w oczach.

Więcej…

Namibia – afrykański sen o przygodach

KAROLINA SYPNIEWSKA
www.karolinasypniewska.pl

<< Jednym z języków używanych w Namibii obok urzędowego angielskiego (od 1990 r.), afrikaans i niemieckiego jest np. owambo. Wielokulturowość tego kraju zachwyca turystów, chociaż spotkać w nim ludzi wcale nie tak łatwo. Na obszarze ponad 825 tys. km2 (2,5 razy większym od terytorium Polski) mieszka jedynie 2,1 mln ludności, a więc przypada tu zaledwie ok. 2,5 osoby na 1 km2. Odległości do pokonania są w tym państwie gigantyczne (dominują drogi szutrowe), a atrakcji znajdziemy co niemiara. Przyjacielska, bezpieczna i niezmiernie malownicza Namibia uchodzi za Afrykę dla początkujących. Czeka w niej na nich uważana za najstarszą na świecie pustynia Namib, pozostałości po kulturze pierwszych jej mieszkańców Buszmenów, różnorodna dzika przyroda, piaszczyste wybrzeże usiane licznymi wrakami statków i okupowane przez sympatyczne uchatki karłowate oraz rdzenne ludy, które po dziś dzień zachowały swoje zwyczaje i tożsamość. >>

Ten młody kraj uzyskał niepodległość 21 marca 1990 r. W latach 1884–1915 tereny te należały do niemieckiej kolonii zwanej Niemiecką Afryką Południowo-Zachodnią (Deutsch-Südwestafrika). W 1915 r. wkroczyły tutaj wojska Związku Południowej Afryki, będącego dominium brytyjskim, i dopiero w latach 60. XX w. Organizacja Ludu Afryki Południowo-Zachodniej (SWAPO – South West Africa People's Organization) rozpoczęła walki o wyzwolenie. Nazwa Namibia pochodzi od pustyni Namib (w tłumaczeniu z języka nama „miejsce, gdzie nie ma nic” lub „olbrzymi”).

Więcej…

Jamajka – więcej niż plaże

MAŁGORZATA CHOLEWA

<< Właściwie każda osoba, którą pytam o Jamajkę, wiąże ją z Bobem Marleyem i jednymi z najpiękniejszych plaż na świecie. Oczywiście, na urlopie Polacy chcą poleżeć na wygodnym leżaku z kolorowym drinkiem w dłoni, skorzystać z mocno prażącego tropikalnego słońca i zrobić sobie zdjęcie pod wysmukłą palmą i nie ma w tym nic złego, ale skoro dotarliśmy już na odległe Karaiby, warto poszukać na nich innych, równie niespotykanych dla nas wrażeń. Mnie ta wyspa kojarzy się z niezliczonymi atrakcjami dla osób aktywnych, pikantną marynatą do mięs „jerk”, aromatyczną kawą, pysznym rumem i przecudownymi krajobrazami tonącymi w bujnej zieleni. >>

Więcej…