Już w sobotę, 9 lutego będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Pizzy! Uwielbiasz tę kultową potrawę włoskiej kuchni? Jeśli tak, to koniecznie musisz wybrać się do Włoch. Eksperci eSky zaplanowali specjalnie dla ciebie podróż po Włoszech, która zaczyna się w Neapolu – miejscu skąd wywodzi się jedno z najpopularniejszych dań na świecie. 

 

43 procent Amerykanów je pizzę co najmniej raz w tygodniu – tak wynika z raportu 2018 Pizza Consumer Trend Report. Co ciekawe, ten placek z dodatkami swoje początki ma w starożytnej Grecji. To właśnie w dawnych czasach Grecy jedli płaskie chleby polane oliwą i doprawione suszonymi ziołami. Jednak pizza, jaką znamy dzisiaj zdobyła popularność właśnie we Włoszech. W XIX wieku królowa Małgorzata Sabaudzka odwiedziła Neapol, a piekarz Raffaele Esposito przygotował dla niej placek z dodatkami w kolorach włoskiej flagi - pomidorami, bazylią i mozarellą. Stąd też najbardziej popularny rodzaj pizzy nosi nazwę margherita – od imienia królowej Małgorzaty. 

 

Dla wszystkich miłośników pizzy podróż do Włoch będzie prawdziwym spełnieniem kulinarnych snów. Swoją wyprawę warto rozpocząć w Neapolu – mieście, z którego wywodzi się najpopularniejsza pizza na świecie. Neapol to miasto, które wzbudza skrajne emocje – albo się je kocha, albo nienawidzi. Jednak jednego na pewno nie można mu odmówić – nie pozostawia obojętnym. Neapolitańczycy to ludzie żywiołowi i głośni. Jeśli zatem chcesz poczuć prawdziwie włoskie emocje, nie możesz pominąć tego miasta na swojej trasie. Pod zatłoczonymi ulicami i zniszczonymi elewacjami budynków można jednak zobaczyć jego dawną świetność. Miejscem wartym zwiedzenia jest historyczna część miasta, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z pewnością interesujący jest również Pałac Burbonów przy Piazza Del Plebiscito, a także stojąca naprzeciwko bazylika królewska. W centrum miasta znajdziemy także ukryte przed codziennym zgiełkiem atrakcje, czyli Podziemny Neapol (Napoli Sotterranea). Ten znajdujący się pod powierzchnią ulic kompleks, skrywa antyczne zbiorniki na wodę, które służyły w trakcje wojny jako schron. Innym ciekawym miejscem są antyczne wykopaliska z prawdziwą ulicą handlową. 

 

Podczas wizyty w Neapolu nie można zapomnieć o Wezuwiuszu, który góruje nad całym miastem. Na szczyt można wjechać bardzo krętą drogą, której przebycie zajmuje ok. 50 minut. Wejście na teren parku i zdobycie szczytu Wezuwiusza kosztuje 10 euro. Na górze można uzmysłowić sobie siłę tego wulkanu – zwłaszcza spoglądając w jego krater. To także gratka dla wszystkich lubiących piękne widoki – z góry rozpościera się widok na Neapol i Pompeje. I to właśnie Pompeje powinny być kolejnym punktem na trasie tej podróży. Na zwiedzanie najlepiej poświęcić trzy, a nawet cztery godziny, bowiem chodzenia jest naprawdę dużo. Do dzisiaj zachowały się budynki i infrastruktura miejska z czasów Cesarstwa Rzymskiego, dzięki czemu można tu przeżyć prawdziwą podróż w czasie.

 

Po całodniowym spacerowaniu po Neapolu i okolicach w końcu przychodzi czas na prawdziwie lokalny posiłek. Tradycyjna pizza neapolitańska, zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, to produkt pieczony w piecu, o zmiennej średnicy nieprzekraczającej 35 cm, z wysokimi brzegami i częścią środkową pokrytą farszem. Do jej przygotowania niezbędne są: mąka pszenna, drożdże piwne, naturalna woda pitna, pomidory bez skórki lub świeże pomidory koktajlowe (pomodorini), sól morska lub sól kuchenna, oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia. Eksperci eSky polecają spróbować tego dania w pizzerii Sorbillo słynącej ze świeżych i dobrych jakościowo produktów pochodzących z regionu Kampania, a także miłej obsługi i niepowtarzalnej atomosfery. O popularności tego miejsca świadczą kolejki przed wejściem do lokalu – na stolik trzeba czekać prawie godzinę. Jednak naprawdę warto! Za iście neapolitańską pizzę zapłacisz ok. 4 euro.

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Zachwycająca przygoda w Meksyku

EWA ZAMIECKA

 

                                                                                                             FOT. MEXICO TOURISM BOARD

<< Gdy poszukujący złota Hiszpanie pod wodzą Hernána Cortésa przybyli w 1519 r. do kontynentalnego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, nie spodziewali się znaleźć tutaj zbyt rozwiniętej cywilizacji i wielkich kamiennych miast. Ogrom i bogactwo tych ziem musiały jednak ich zachwycić, bo zapragnęli przyłączyć je do swojego królestwa. Tak powstała Nowa Hiszpania, która po trzech stuleciach wyzwoliła się spod władzy kolonizatorów, aby przeistoczyć się m.in. w barwny Meksyk, gdzie dziś obok hiszpańskiego funkcjonuje aż 67 języków urzędowych (np. náhuatl, maja, mixtec czy tzeltal). Ta dawna kraina Majów, Azteków i Zapoteków przyciąga obecnie każdego roku miliony turystów z całego świata. >>

Nazwa México pochodzi z języka z grupy uto-azteckiej – náhuatl, rozpowszechnionego przez Azteków. Jej znaczenie nie zostało jednak do końca wyjaśnione. Meksyk to dzisiaj jedno z najludniejszych państw naszego globu – ma prawie 115 mln mieszkańców. Posiada powierzchnię ponad 6 razy większą od Polski (niemal 2 mln km²). Jest ojczyzną rozśpiewanych muzyków mariachi, charyzmatycznej malarki Fridy Kahlo i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Octavia Paza.

Więcej…

Namibia w fotograficznym kadrze

JAKUB WOLSKI

 

Są takie miejsca na naszym globie, które mimo upływu setek lat zachowały swój pierwotny charakter. Taka właśnie jest Namibia wraz z bogatym światem fauny Parku Narodowego Etosha, olbrzymim Kanionem Rzeki Rybnej (Fish River Canyon) czy niesamowitym spektaklem światła, jaki odgrywa codziennie wschodzące i zachodzące słońce nad wydmami pustyni Namib. Dlatego też każdy, kto marzy o zrobieniu niezwykłych zdjęć w Afryce, powinien odwiedzić ten kraj. Na pewno przywiezie stąd mnóstwo wspaniałych wspomnień zatrzymanych w fotograficznym kadrze.

To jedno z największych afrykańskich państw jest 34. krajem na świecie pod względem powierzchni (825 418 km2). Jednak w jego granicach żyje ok. 19-krotnie mniej mieszkańców niż w Polsce (2,1 mln ludzi). Nazwa Namibia pochodzi od najstarszej na ziemi pustyni Namib, położonej wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Mimo zdecydowanie pustynnego klimatu to na terenie tego kraju znajduje się olbrzymi park narodowy, w którego wodopojach gaszą pragnienie tysiące dzikich zwierząt. Tutaj również osiedliły się grupy rdzennej ludności afrykańskiej, które znakomicie przystosowały się do miejscowych warunków.

Więcej…

Botswana – safari dla wybranych

MICHAŁ SYNOWIEC „ZETOR”

 

<< Aby uczestniczyć w prawdziwym safari, trzeba pojechać do Afryki. Jednak by spotkać się oko w oko z dzikimi zwierzętami w środku buszu, nie w rezerwacie pokazowym i bez tłumu turystów dookoła nas, można wybrać się jedynie do kilku krajów na Czarnym Lądzie. Do jednych z najciekawszych z nich należy bez wątpienia Botswana, która oferuje turystom wiele wspaniałych atrakcji turystycznych, choćby kryształowe wody delty rzeki Okawango, Park Narodowy Chobe z ogromną populacją słoni czy pustynne krajobrazy Kalahari. >>

FOT. ANDRZEJ KULKA /WWW.ANDRZEJKULKA.COM

Park Narodowy Chobe

 

Republika Botswany uzyskała niepodległość 30 września 1966 r. i właśnie tego dnia Botswańczycy obchodzą dziś swoje święto narodowe. Wcześniej jej tereny pod nazwą Protektoratu Beczuany (Bechuanaland Protectorate) były brytyjską kolonią. Stolica państwa, Gaborone, znajduje się niedaleko granicy z RPA. Tuż za tym ponad 230-tysięcznym miastem zaczyna się kotlina Kalahari, zajmująca znaczną część botswańskiego terytorium.

Więcej…